Ve Žďáře nad Sázavou počítají pro letošek s příjmy okolo sedmi set devadesáti milionů. Výdaje překročí osm set dvacet milionů. Vedoucí finančního odboru Tomáš Vlček okomentoval rozpočet jako schodkový. „Krytí schodku je v současnosti kryto čerpáním vlastních finančních zůstatků na bankovních účtech. Očekáváme příjem finančních prostředků z pohledávek za Sberbank CZ a investičních dotací. Naopak je výrazně navýšený příjem z daně z nemovitých věcí, kde dochází k zavedení místního koeficientu,“ sdělil k rozpočtu Vlček.

Základní škola v Jemnici.
Investice na Třebíčsku půjdou příští rok hlavně do škol

Zhruba patnáct milionů korun půjde v okresním městě na obnovu ulice Vysocká i mostu v ulici Studentská. Podobně bude stát také rekonstrukce lávky pro pěší v ulici Nábřežní. Velká úprava potká knihovnu Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou. Rekonstrukce vyjde na necelých třicet milionů korun. Ředitelka Martina Sedlákové pro Deník uvedla, že oprava budovy z roku 1987 bude dosud největší. „Z té doby pochází vybavení, které už je potřeba vyměnit. Předěláme podlahy, stropy i schody. Nový výtah propojí dětské oddělení s tím pro dospělé. Upravíme také chodník před vstupem do knihovny,“ vyjmenovala. Kvůli pracím bude žďárská knihovna v lednu zavřená. V omezeném režimu bude fungovat do konce srpna.

Výraznou investicí ve Žďáře bude také zahájení propojky mezi Jihlavskou a Brněnskou ulicí. Ta bude stát přes sto milionů korun a bude součástí obchvatu. Projekt má na starost Ředitelství silnic a dálnic. Mluvčí Jiří Veselý popsal, že propojení potrvá dvě stavební sezony. „Začali jsme už s výběrem zhotovitele stavby. Hlavními kritérii pro výběr zhotovitele jsou nabídková cena, délka záruční doby a doba pro dokončení stavby. A to v tomto pořadí,“ doplnil Veselý.

Plán staveb a rekonstrukcí silnic v Kraji Vysočina pro rok 2024 zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Stavby a opravy silnic: příští rok se začne stavět očekávaná zkratka Žďárem

Ve Velkém Meziříčí budou podle projektového specialisty Martina Slavaty z developerské společnosti Traxial nové obchody připravené na podzim. „Předvánoční sezóna se stoprocentně stihne. Takový je cíl a záměr nás, pronajímatelů i nájemců. Pokud bych měl určit nějaký měsíc, bylo by to září,“ nastínil plány Slavata. A dodal, že postavení prodejen poblíž ulice Karlov bude záležet také na počasí.

Mezi největší plány v Novém Městě na Moravě patří celková rekonstrukce čtvrti Betlém. Než začnou samotné práce a přestavba, musí ještě město dořešit zbývající dokumentaci. „Betlém bude obrovská investice, bude to na úrovni bytového domu. Ale to nás bude čekat až v dalších letech. Budeme navazovat na projektovou dokumentaci, kterou tento tok dokončíme,“ přiblížila vedoucí investičního odboru města Daniela Krejčí.

Projekty Žďárska na rok 2024

Žďár nad Sázavou: Propojka Jihlavské a Brněnské ulice; Rekonstrukce knihovny Matěje Josefa Sychry; Obnova ulice Vysocká a mostu v ulici Studentská

Velké Meziříčí: Výstavba obchodního centra 

Nové Město na Moravě: Rekonstrukce čtvrti Betlém; Rekonstrukce domu v Tyršově ulice; Vybudování cyklostezky mezi ulicemi Nečasova a Žďárská

Mezi další záměry v Novém Městě patří rekonstrukce věžového domu v Tyršově ulici. „Připravujeme také výstavbu smuteční síně. To taky bude velká investice. Náročná bude i stavba kruhového objezdu poblíž ulice Masarykova. To už projektujeme,“ vysvětlila vedoucí investic s tím, že v Novém Městě přibude také nová cyklostezka. Ta povede mezi ulicemi Nečasova a Žďárská.

Výstavbu domů či bytů chystá na Žďársku hned několik obcí. Patří mezi ně například obec Herálec. Ta se rozroste o osmatřicet stavebních míst. Do léta přibude více než dvacet bytů také ve Velké Bíteši. Naopak rodinné domy rozšíří městys Křižanov.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novoroční ohňostroje ve Žďáru. Světlice rozzářily Zelenou horu i náměstí

Zdroj: Milan Šustr