Na tom by nebylo nic divného, kdyby on sám nebyl tělesně postižený. Nyní ho čeká správní řízení, kde může dostat vysokou pokutu a přijít o řidičák.

„Při autonehodě jsem před lety utrpěl zranění dolních končetin. Jednu nohu mám kratší, mám ji prošpikovanou železnými dráty a musím nosit speciálně upravenou obuv,“ vysvětluje Vrábel, jak k postižení v Americe přišel.

Policie mu dala pokutu, přestože měl za předním okénkem cedulku s jasným označením, že je invalida.

„Bylo to potupné, nikdy se mi nic podobného nestalo. Jasně viděli, že jsem kripl,“ rozčiluje se Texasan Vrábel. Ten při chůzi napadá na jednu nohu.

Bílek: Policista jednal správně

S postupem policisty nesouhlasí, proto podal stížnost na okresní ředitelství policie v Jihlavě. Případem se zabýval Jaroslav Bílek.

„Postup policisty byl správný. Kartička, kterou měl stěžovatel za okénkem, není pro Českou republiku platným oprávněním parkovat na vyhrazeném místě pro invalidy. Navíc z karty není jasné, kdo ji vydal a pro jaké vozidlo,“ informoval Bílek.

Vrábel tvrdí, že mu kartu s hologramem a značkou vozíčkáře vydala texaská policie. „Nemusí platit mezinárodně, ale je přece jasné, že jsem invalida. Z morálního hlediska i selského rozumu je to neslýchané,“ myslí si Vrábel.

Policista udělil Vrábelovi kauci pět tisíc korun, protože je to cizinec a měl podezření, že se může vyhýbat správnímu řízení, které vyřizuje magistrát města Jihlavy.

Invalidovi nyní hrozí pět až deset tisíc pokuta a odebrání řidičáku na šest měsíců až jeden rok.

„Je to neuvěřitelné, co se může v Česku stát,“ podotýká Texasan s českými kořeny.