„Chceme, aby si všichni společně zasportovali a společně se při hře pobavili. Aby si byli jak spoluhráči, tak rovnocennými protihráči,“ tvrdí Stanislav Merunka, pověřený zástupce Asociace integrovaných sportů, jež zastřešuje integrující sportovní kluby vznikající po celé České republice.

Mohl byste přiblížit aktivity integračního Sportovního klubu (iSK) Vysočina?

Jde o sportovní klub tělesně postižených sportovců, kteří se věnují jak aktivnímu, tak rekreačnímu sportu. Vznikl vytvořením přípravného výboru v lednu tohoto roku. Ovšem již v roce 2010 jsme se všichni jak samotní sportovci, tak dobrovolníci a asistenci sportovců, rozhodli zapojit do aktivit Asociace integrovaných sportů, která je naší zastřešující organizací. Ta rovněž spolupracuje s občanským sdružením Sportem proti bariérám Český ráj v Nové Pace. V současné době je po republice celkem šest iSK například v Praze, v Hradci Králové, ve Staré Pace nebo v Bečově nad Teplou, přičemž jeden klub funguje právě na Žďársku.

Jakým sportům se v klubu věnujete?

Úkolem každého iSK je zabezpečit svým členům podmínky pro pravidelný trénink a účast na celorepublikových soutěžích, a to ve dvou základních sportech. Tím první je iboccia, tedy integrovaná boccia a dále závěsný kuželník. Dalšími sporty, jimž se věnujeme, jsou například šachy nebo turistika. Vzhledem k tomu, že jde o integrační sportovní klub, je naším cílem různě postižené lidi a jejich aktivity začlenit mezi „zdravé“, aby společně sportovali a společně se přitom bavili. Aby byli jeden tým.

Kolik má iSK Vysočina členů a kdo se jím může stát?

V současné době evidujeme pětadvacet registrovaných členů ze žďárského okresu, převažují muži nad ženami. Připojit se k nám může prakticky kdokoliv, bez rozdílu pohlaví, věku či typu handicapu. Také stále hledáme asistenty ke sportovcům a dobrovolníky, kteří by nám se samotnou organizací a průběhem soutěží pomáhali. Pro ně pořádáme školení. Zájemce o členství bych odkázal na webové stránky www.iskvysocina.cz, kde naleznou veškeré potřebné informace o iSK Vysočina včetně doručovací adresy klubu a kontaktu na mě. Rádi je pak osobně přivítáme.

Kde a jak často trénujete?

Vstříc nám vyšli v Základní škole Nové Veselí, scházíme se ve školní tělocvičně každý pátek.

Čekají členy klubu v nejbližší době nějaké turnaje?

Po turnaji 1. a 2. ligy iboccii v Nové Pace, který se uskutečnil o uplynulém víkendu, se už nyní těšíme na listopad. V sobotu 5. listopadu se totiž koná otevřený turnaj, opět v iboccii, avšak tentokráte v Centru kultury, sportu a zájmových činností obce Osová Bítýška.

Říkáte otevřený turnaj, může se jej tedy zúčastnit každý příchozí? Jen vás ještě poprosím, oč ve sportu jménem iboccia ve zkratce jde?

Jedná se v podstatě o obdobu francouzského pétanque s tím rozdílem, že iboccia se hraje v hale. Proti sobě nastupují dva týmy o počtu minimálně tří a maximálně šesti hráčů. Cílem je umístit gumové koule svého družstva, ve kterém mohou být zcela zdraví lidé i lidé s nejtěžším fyzickým handicapem, co nejblíže Jackovi, to znamená bílé kouli. A jak správě říkáte, tohoto turnaje jde o 1. ročník klání o Pohár starosty Osové Bítýšky, se mohou zúčastnit nejenom registrovaní, ale i neregistrovaní hráči iboccie. Nepotřebují navíc mít žádné vybavení ani znalosti, stačí, když si vytvoří vlastní tým. Čtyři nejlepší družstva, která dosud nehrají ligu, se do ní mohou nominovat. Je to z mého pohledu další úžasná možnost integrace.