Ve středu odpoledne se v zasedacím sále žďárského městského úřadu zúčastnil informační schůzky zástupců firmy B4F. Stejně jako zhruba osmdesátka dalších osob. „Samozřejmě budu posuzovat své stávající ceny energií s těmi vysoutěženými," dodal Šimek.

Pořadatelská firma chce obyvatelům okresního města a okolních obcí zprostředkovat internetovou aukci na dodavatele zemního plynu a elektrické energie. Aktivitu cílenou na snížení cen energií zastřešila žďárská radnice, aby měli lidé pocit, že to není něco nedůvěryhodného.

V průběhu setkání odpovídal na dotazy Miroslav Šesták z B4F, padaly otázky, jak firma vybírá dodavatele energií, které pozvou do e-aukce, či jak zajistí jejich serióznost. Zajímalo je, na jak dlouho se smlouva uzavírá a co se stane po uplynutí ujednané doby, kdo přebere závazky za přípojky, kdo vyřídí veškeré výpovědi, odhlášení a přihlášení k novému dodavateli či jak vyřešit dodatky ve smlouvách a případné sankce. Jeden z debatujících chtěl znát rovněž modelový příklad plátce.

„Už před touto schůzkou jsem byl přesvědčen, že do aukce půjdu. Přinese mi to úsporu," vyjádřil se osmdesátiletý senior, který si nepřál zveřejnit své jméno. Obdobně se k nabízené možnosti staví další z oslovených účastníků, i on chtěl zůstat v anonymitě. „Bydlíme v bytě, tam bychom na plynu tolik neušetřili, to by nemělo až takový smysl. Ovšem na chatě si topíme i vaříme plynem, v tomto případě by zapojení do aukce bylo přínosné," tvrdil muž.

S dobrým pocitem odcházela ze zasedací místnosti Iva Novotná, přiznala, že dodavatele plynu doposud nikdy neměnila. „Zajímá mě, jak ušetřit. Podomním prodejcům nedůvěřuji, s nimi bych smlouvu nepodepsala. Firmou si nechám poradit, navíc se za ni staví radnice," sdělila Novotná. Přišla získat i informace o výhodnosti e-aukcí pro podniky. Společnost, v níž je zaměstnána, podle ní dražbu na dodavatele energie zvažuje.

Plný sál však nezůstal až do samotného konce, mnozí odcházeli ještě předtím, než nastal čas na dotazy veřejnosti. „Tohle je pro mě ztráta času," pronesl muž a zamířil ke dveřím. Zklamán opouštěl místnost úřadu také například Vladislav Beneš. Podle svých slov nedostal takové informace, na jejichž základě by záměru uvěřil. „Zástupce firmy mluvil příliš obecně, chtěl jsem vidět a slyšet konkrétně ceny a úspory domácností z praxe. Čím více nás utvrzoval v tom, že nejde o žádnou habaďuru, tím více jsem si myslel, že to bouda je. Tohle není určitě nic pro mě," podotkl Beneš.

Domácnosti, které se rozhodnou do dražby jít, podepíší poptávkový formulář s firmou. Dále jí předají kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny či plynu včetně všech případných dodatků a kopii ročního vyúčtování energií. Zástupci z B4F budou sbírat podklady v bufetu radnice od 10. června do 3. července vždy v pondělí a středu od 13 do 17 hodin.

Dražba, v níž dodavatelé přes internet snižují své nabídky a snaží se tak získat zakázku a klienta, se uskuteční koncem července. Pořádající firma všechny zapojené domácnosti sdruží do jednoho velkého balíku, stanoví přesné podmínky, které musí dodavatelé energií dodržet, a následně je osloví na trhu. Čím větší bude poptávka, tím lepší ceny mohou dodavatelé nabídnout. Pro zájemce je tato služba zdarma. „Informační schůzka byla bouřlivá. Místostarosta Brychta říkal, že obeslal s nabídkou starosty okolních obcí. Asi tu nebyli, nebo odešli dříve. Toto budeme muset doladit," řekl za B4F Zdeněk Černý.

--------------------

Lepší ceny energií chtějí i v Meziříčí

Žďársko O společném nákupu elektrické energie a zemního plynu pro domácnosti a podniky uvažuje radnice ve Velkém Meziříčí. Rada města již projednala dokument, jenž shrnuje dosavadní zkušenosti s tímto postupem v jiných městech v České republice.

„Podle mého názoru je e-aukce pro obyvatele Velkého Meziříčí výhodná. V některých městech dosáhli i patnáctiprocentních úspor," tvrdí starosta Radovan Necid. Připouští však, že aktivita má svoje úskalí. Není totiž pravidlem, že všechny domácnosti dosáhnou skutečně maximální slevy. Každý odběratel může mít smlouvu s jiným dodavatelem a také jinou, někdy nižší cenu.

„V příštím týdnu se o dražbě budeme bavit v radě. Následně bychom uskutečnili malé výběrové řízení na dodavatele, vybírali bychom ze dvou firem, které e-aukce pro domácnosti v republice dělají," konstatoval dále Necid. V této souvislosti již podle svých slov radnice oslovila také starosty Velké Bíteše i Měřína a starostku Křižanova. „Udělali bychom to společně," dodal velkomeziříčský starosta.

Dále jsou s elektronickou akcí na energie v Bystřici nad Pernštejnem, kde již mají prezentaci pořádající firmy za sebou. Do kulturního domu přišla ale jen hrstka lidí. „Bylo tam velmi málo lidí, asi dvanáct. Nevím, jestli to bylo nedostatečnou propagací, ale tohle měla na starosti daná firma. Město objednalo pouze sál," podotkl bystřický starosta Karel Pačiska.

Rada města obyvatelům nic nedoporučovala, je čistě na jejich vlastním uvážení, zda se rozhodnou do aukce přihlásit. „Mě jako soukromou osobu, která má výdaje za energie, nabídka zaujala. Asi budu zástupce firmy kontaktovat," vyjádřil se Pačiska.