Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Infocentrum jaderné energetiky otevřou v Bystřici ještě letos

Bystřice nad Pernštejnem – Informační centrum jaderné energetiky, které plánuje otevřít vedení města ve spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v prostorách Staré radnice na Masarykově náměstí, by podle starosty Bystřice Karla Pačisky mělo být zprovozněno ještě do konce tohoto roku.

31.8.2013
SDÍLEJ:

Vytěžená uranová ruda, ze které se chemickou cestou získává uran.Foto: Deník/Lenka Mašová

 „12. září přijedou zástupci správy úložišť společně s projektantem a budeme jednat o tom, jak by budoucí informační centrum mělo vypadat," informoval Karel Pačiska. Město správě úložišť pronajalo část nevyužívané Staré radnice, konkrétně prostory, kde dříve bývala kancelář starosty a sídlo sekretariátu, a to na dobu neurčitou.

„Smlouva je podepsána, teď se ještě zbývá domluvit, jaká bude podoba informačního centra, které bude provozovat SÚRAO. Jde nám o to, aby to nebyly jenom místnosti s pár panely, ale interaktivní expozice, která by mohla posloužit i pro školní exkurze. Proto jsme pozvali i projektanta, který nám vytváří interaktivní expozice pro Centrum zelených vědomostí," vysvětlil bystřický starosta.

Informační centrum jaderné energetiky by mělo sloužit ke zvýšení informovanosti lidí o uranové rudě, její těžbě, chemické úpravě, využití i následném ukládání jaderného odpadu včetně dopadu tohoto procesu na životní prostředí. Vznik centra souvisí s Občanskou bezpečnostní komisí monitorující činnost státního podniku Diamo, konkrétně jeho odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka, která byla založena v dubnu. Účelem je, aby se místní lidé dozvěděli, co, kde a proč se bude dít a jaký to na ně bude mít dopad.

Na Bystřicku je totiž kromě pětapadesát let trvající těžby uranu a plánované ražby zásobníku zemního plynu zájem i o jiná díla spojená s jádrem. Aktuálně je to snaha SÚRAO prostřednictvím závodu GEAM Dolní Rožínka získat lokalitu Kraví hora za účelem vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu. A stále ještě trvá zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě záložního skladu vyhořelého jaderného paliva.

Autor: Lenka Mašová

31.8.2013
SDÍLEJ:
Provoz léčebny na Buchtově kopci skončil k poslednímu prosinci 2011, od té doby je prázdná.
4

Kraj se opět pokouší prodat bývalou léčebnu, cena už klesla na 21 milionů

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Velké Meziříčí – Volební místnosti dnes otevírají dveře prvním voličům. Ve Velkém Meziříčí bude hlasovacích uren o něco více než v jiných městech. Spolu s parlamentními volbami se tam totiž uskuteční i místní referendum k otázce rekonstrukce tamního Náměstí a přilehlých ulic. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Žďár nad Sázavou - Zajímavý zážitek slibuje hudebním fanouškům dvojkoncert ve žďárském Domě kultury. Vychutnají si tam vzácné setkání - bratrů Ebenových a Roberta Křesťana s Druhou trávou. Koncert se koná ve středu 25. října, začíná v 19 hodin.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Žďársko – Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě prověřují případ vloupání do obecního úřadu v malé obci na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení