Patří mezi ně také Michaela Hrozková a Vladimír Sobotka. „Obřad budeme mít 28. května na polenském hradě. Pro máj jsme se rozhodli, protože se mu přezdívá měsíc lásky a bývá i pěkné počasí. Na pověry o tom, že květnová svatba přinese nevěstě, případně dítěti narozenému v zimním období, smrt, už prostě nevěříme,“ řekl Vladimír Sobotka.

A na tradici, která snoubencům nedoporučuje brát se v pátém měsíci roku, lidé zapomínají stále více. Například na první májovou sobotu totiž na telčské matrice připravili hned dvě svatby.

„Je pravda, že posledních pět šest let počet svateb v květnu narostl, dříve jsme měli v tomto měsíci volněji. Obřadů bývá každý rok sedm až devět,“ řekla telčská matrikářka Renata Koníčková. Na telčském úřadu, který těží hlavně ze zájmu snoubenců o místní zámek a hrad Roštejn, letos zaznamenali i jednu květnovou raritu. „Ze sedmi nahlášených svateb se čtyři konají v pátek třináctého,“ dodala pro Deník Renata Koníčková.

Májové svatby

S májovými svatbami už několik let počítají i na jihlavském magistrátu. „V posledních letech je v květnu tak deset až dvanáct obřadů. Letos je jich zatím devět. Největší počet svateb se odehrává od června do září. Jen na červen máme zatím nahlášených padesát svateb, z toho asi deset bude církevních,“ přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

V Třešti se pro květnové datum zatím rozhodl pouze jeden pár. „Snoubenci se berou na konci května. V Třešti se májové svatby nedělají už dlouhé roky,“ uvedla jedna z třešťských matrikářek, která si nepřála být jmenována.