„Podle průzkumu nemá část lyžařů a snowboardistů ani ponětí, že nějaká pravidla provozu na svazích vůbec existují. Řada lidí se domnívá, že v případě nehody na sjezdovce nemají žádnou povinnost zastavit, natož jako případní aktéři, svědci či poškození prokázat svoji totožnost. Přitom to vyplývá i z běžných zákonů,“ informoval Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Zlomeniny a otřesy

Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je podle strážců zákona způsobeno srážkami. Nemalá část lyžařů si totiž podle Tomáše Koníčka chybně myslí, že stejně jako na silnici, platí i na svahu přednost zprava.

Krajští záchranáři vyjížděli letos na sjezdovky už několikrát. „Počet zranění ale nebyl nijak vysoký. Určitě nešlo ani o desítky. Mezi nejčastější úrazy patřily zlomeniny rukou a nohou či otřesy mozku. Naštěstí nic vážného,“ řekl šéf krajských záchranářů Lukáš Kettner.

Deset základních pravidel, které ustanovila Mezinárodní lyžařská federace a mezi něž se řadí například ohleduplnost k jiným, přiměřená rychlost či správné předjíždění, existuje už patnáct let.

„Ale až letos byly sepsány do normy,“ podotkl Tomáš Koníček s tím, že se v ní neupravuje pouze pohyb lyžařů a snowboardistů na svahu, ale týkají se také povinností provozovatelů areálů.

Jak ovšem dodává, žádné sankce za nedodržování pravidel nehrozí. „Nová norma totiž nepatří mezi takzvané obecně závazné právní předpisy, jako jsou zákony, nařízení vlády nebo vyhlášky ministerstev. Má pouze doporučující význam. Podobně jako u ostatních státních ‚technických‘ norem však platí zásada, že kdo se jí nebude řídit a způsobí tím škodu, může mít problém. Pokud by se nějaká událost ze svahu dostala až k soudu, může se soudce o něco opřít,“ doplnil Koníček s tím, že normu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, Horská služba a Svaz provozovatelů lanovek a vleků.

----------------

Pravidla

-------------

Klapač: Bezpečnost je u nás na prvním místě

Bezpečnost je na prvním místě. Tímto heslem se řídí provozovatelé sjezdovky Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Deset základních pravidel Mezinárodní lyžařské federace, které začátkem února vyšly v České republice v doporučené normě, tam mají na tabuli již druhým rokem. Co všechno pro bezpečnost lyžařů a snowbordistů pracovníci na Harusově kopci dělají, řekl Žďárskému deníku v krátkém rozhovoru provozovatel Karel Klapač.

Co děláte pro to, aby lidé, kteří přijedou na novoměstskou sjezdovku, byli co nejvíce v bezpečí?
Bezpečnosti lyžařů a snowboardistů, kteří k nám jezdí za zábavou, se věnujeme už několik let. Děláme pro to opravdu všechno. Podél sjezdovky jsou například speciální záchytné sítě, které máme upevněny na laminátových tyčích a kolem sloupů lanovky či osvětlení jsou bezpečnostní matrace. Navíc dětské hřiště je mimo hlavní svah, aby se nemohlo stát, že někdo ze starších lyžařů do některého z dítěte narazí. Hřiště je samozřejmě také oploceno. K bezpečnosti na sjezdovce určitě přispívá také kvalitní osvětlení. Protože tu máme i lanovku, myslíme na bezpečnost také na ní. Pokud by nastal třeba technický problém, musíme vědět, co dělat. Nacvičujeme proto i evakuaci z lanovky. Máme dokonce svoji profesionální lezeckou skupinu.

Když se přece jen stane na sjezdovce nějaký úraz, jak zraněné dostáváte ze svahu?
Používáme sněžné skútry, které jsou vybaveny majákem, a také máme speciální svozné saně a deku. S nimi jezdíme dokonce po celém Žďársku. Kontakty na nás mají totiž i záchranáři, takže když je potřeba, se saněmi vyrazíme, kam je třeba.

K jakým úrazům už letos na sjezdovce došlo?
Naštěstí to nebývá nic vážného. Většinou se jedná o vyvrtnuté kotníky nebo zlomené nohy. Ale nedávno jsme u nás přece jen měli nepříjemnou událost. Maminka s dítětem bobovala a narazila na parkovišti do auta. Vyžádalo si to i zásah i hasičů.

Kolik lidí v průměru za den novoměstskou sjezdovku na Harusově kopci navštíví?
V týdnu jsou to tak desítky lyžařů a snowboardistů. O víkendu je zájem samozřejmě větší. To jsou tam stovky lidí.