„Oficiálně takový sběr děláme jednou ročně. Ale jinak během celého roku není problém, aby se nám lidé ozvali, že pro nás mají nějaký starý kus spotřebiče,“ potvrdil aktivitu „svých“ členů starosta „zámeckého“ hasičského sboru Marek Entlicher.

Díky pravidelnému sběru vysloužilých elektrospotřebičů přispívají dobrovolní hasiči z Vysočiny nemalým dílem k ochraně životního prostředí. Od roku 2011 se jim podařilo nashromáždit už úctyhodných 37 750 kusů. Za tu dobu uskutečnili 1072 svozů vysbíraných spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu, tedy společnosti, která zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu, takto získali přes dva miliony tři sta tisíc korun.

„Z počátku byl asi hlavní důvod v tom, že jsme mohli nějakým způsobem přispět k likvidaci starých spotřebičů. Časem jsme poznali, že i program odměn je pestrý. Dobrovolní hasiči jsou rádi za každou korunu, kterou pak můžou následně použít na samotný chod sboru,“ poznamenal Marek Entlicher.

Finanční stránka věci není pro sbory dobrovolných hasičů právě zanedbatelná. „Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích České republiky a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci. Na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat samy a jednou z možností byl přitom i sběr šrotu. Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat,“ nechal se slyšet Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.