Hýli přilétají na Rychtářky každé jaro. Zdejší prostředí jim k hnízdění a vyvádění potomků dokonale vyhovuje. „Rychtářky jsou pro ornitology výjimečné právě dlouhodobou přítomností hýla rudého. Je to ptačí druh, který se začal v České republice šířit v 70. letech minulého století a na Rychtářkách bylo první hnízdění zjištěno v roce 1988," řekl mluvčí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Od té doby se řadí toto území mezi nejcennější v rámci celé České republiky. „Hnízdí tu každoročně minimálně deset párů hýlů rudých a hýl se z Rychtářek rozšířil i do blízkého okolí, k Jeníkovu, ke Kameničkám nebo ke Krejcaru," doplnil pro Žďárský deník Jaromír Čejka.

„Tři roky na hýlu rudém probíhal výzkum, kdy se mu na záda umístil geolokátor, což je maličký přístroj, díky němuž můžeme odečíst zeměpisnou šířku a délku míst, kde se jedinec pohyboval," vysvětlila ornitoložka Jana Kristianová. „Chtěli jsme zjistit, na které zimoviště naši hýlové odlétají," dodal mluvčí chráněné krajinné oblasti.

Geolokátory, které jsou velmi malé a lehoučké, aby pro ptáky nepředstavovaly žádný handicap, sice dokážou zaznamenat pohyb ptáků, uložená data se ale musí odečíst až po jeho opětovném odchytu. „Tento druh odlétá na zimu ne do Afriky, ale do Asie, do Indie. Díky geolokátorům známe i přesné místo," prozradila Jana Kristianová.

Ne všichni hýlové rudí se ale s geolokátorem vrátili zpět. Některým se podařilo si tento „batůžek", který jim ornitologové připevnili mezi křídla na záda, někde cestou sundat. „Mají hodně silný zobák, takže jsou schopni si jím uvázání přecvaknout," potvrdila ornitoložka.

Výzkum pravidelných cest hýlů neprobíhal pouze ve Žďárských vrších. V letech 2011 2013 byl geolokátor nasazen 21 samcům na Šumavě a 28 samcům na Vysočině. „Letos je výzkum ukončen, snažíme se ještě odchytit jednotlivé samce, kterým jsme zařízení dávali. Pokoušíme se je odchytávat na hlasové nahrávky," řekla Jana Kristianová.