Seznam koupacích ploch, které jsou pod drobnohledem hygieniků, zůstává stejný. Drobná změna oproti loňsku však nastává na Jihlavsku, kde se odborníci vrátí k rybníku Velký Pařezitý. „Tento rybník se měl po rekonstrukci hráze a dalších prací kolaudovat. V plánu kontrol ho máme a letos s ním počítáme. Koupací sezona tam tedy pravděpodobně bude,“ sdělil Karel Smejkal z jihlavského pracoviště krajské hygienické stanice.

Zlepšení kvality vody mohou rekreanti čekat na Trnávce, kterou Povodí Vltavy před zimu odbahnilo. „Doufáme, že se to projeví a kvalita vody bude na Trnávce lepší. Na Sedlici, kde se dělali těžební pokusy, byla loni kvalita vody lepší. Trnávka je pokaždé na začátku sezony pěkná a pak tam vlivem teplého počasí dochází ke zhoršení kvality. Uvidíme, jak to bude vypadat letos,“ přemítala Kristýna Štěpánová z pelhřimovského pracoviště krajské hygienické stanice.

Jeřáb popelavý je nápadný pták s dlouhýma nohama a štíhlým krkem.
Kriticky ohrožení jeřábi popelaví vyvedli dvě mláďata. Na Vysočině poprvé

Vzorky z jednotlivých vodních ploch na Vysočině budou hygienici odebírat vždy v pondělí 8. a 22. června, 7. a 20. července a 3. a 17. srpna. „Monitorovací kalendář, podle kterého se vzorku odebírají, ukazuje minimální četnost vzorkování. Hygiena může rozbory rozšířit, takže když by bylo opravdu hezké počasí, tak odběry můžeme přidat. A pokud výsledky z vodních ploch vychází špatně, tak se musí brát mikrobiologický obraz každý týden,“ informovala Martina Fišarová z krajské hygienické stanice.

Na Vysočině začíná koupací sezona později oproti jiným místům v republice. „Vodní plochy začínáme kontrolovat až začátkem června, protože na Vysočině máme po ránu ještě poměrně chladno. Podle ministerstva zdravotnictví má koupací sezona začínat od 1. června, ale na Vysočině jsou jiné meteorologické podmínky,“ doplnila Fišarová.

Havlíčkobrodsko:

Břevnická nádrž

Kachlička

Ředkovec

Jihlavsko

Malý Pařezitý

Velký Pařezitý

Pelhřimovsko

Lom Horní Cerekev

VN Sedlice

VN Trnávka

Třebíčsko:

Dalešická přehrada - Koněšínská pláž

rybník Stejskal

Žďársko

Domanínský

Koupaliště Nové Město na Moravě

Medlov

Pilská nádrž

Sykovec

Velké Dářko

Poznámka: KHS bude zveřejňovat také informace o kvalitě vody v lokalitách koupací biotop Malvíny Třešť (JI) a biotop Šiklův Mlýn (ZR).

Zdroj: KHS Kraje Vysočina