Mírně zakalenou vodu se zvýšením celkového fosforu, ale bez hrozby negativních vlivů na lidské zdraví, v současné době vykazují rybníky Domanínský a Medlovský.

„Kvalita vody se vyvíjí především podle počasí a průběžně se tedy může měnit,“ sdělila Hana Malíková z územního pracoviště odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou. Teplota vody v rybnících na Žďársku se nyní pohybuje v rozmezí 13,3 °C až 14, 6 °C.
Vlastnosti vody v jednotlivých přírodních koupacích plochách se v průběhu letní sezony mohou nikoliv jenom zhoršovat, ale i zlepšit. V příštím týdnu hygienici začnou také se sledováním senzoricky hodnocených vodních ploch. Ve žďárském okrese se v tomto ohledu každým rokem jedná o přírodní koupaliště v Sázavě, lom v Dolní Rožínce a rybníky Milovský, Zuberský a Skalský.

V letošním roce mezi hodnocené vodní plochy nově přibude i koupací biotop ve westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem.
„Se sledováním kvality vody v tomto biotopu bude přistoupeno po dohodě s provozovatelem po zahájení hlavní letní turistické sezony v areálu. Kvalita vody v biotopu se pak bude sledovat pravidelně každých čtrnáct dní,“ dodala pro Žďárský deník Hana Malíková.