I. základní škola tam totiž pro své žáky připravila v rámci celosvětového Dne Země akci nazvanou Chráníme si naši planetu. Součástí bylo i představení exotického dvouhrbého zvířete. „Tuto akci připravujeme už minimálně deset let, každý rok volíme nové téma. Snažíme se dětem co nejvíce zpřístupnit informace spojené s planetou Zemí,“ uvedla hlavní organizátorka tradiční akce Pavlína Poláčková.

Pro děti byla připravená stanoviště rozdělená podle zeměpisných pásem. „Jednotlivými zastaveními provázela zvířátka, která ten který pás zastupují. Byli za ně převlečeni žáci našeho školního ekotýmu. Pro své spolužáky si předem připravili nejrůznější úkoly,“ vysvětlila Pavlína Poláčková.

Děti, které postupně přicházely, se snažily co nejlépe vyplnit nachystané úlohy. „Úkoly jsme rozdělili podle věku a obtížnosti. Jiné museli plnit žáci prvních ročníků, jiné byly připraveny a pro ty starší,“ popsala Barbora Malinová ze školního ekotýmu. „Někdy nás děti překvapovaly svými znalostmi, zvláště ty mladší,“ dodala členka ekotýmu.

Hvězdou dne byl samozřejmě živý velbloud, který se ovšem v centru Nového Města na Moravě neocitl poprvé. „Už jsme si jej objednali před pěti lety. Bylo by škoda nevyužít možnost zprostředkovat dětem kontakt s exotickým zvířetem. To, co na vlastní kůži prožijí, je mnohem více, než co jim kdo ve škole řekne. A navíc, v případě velblouda mají děti možnost si naučené věci zkonfrontovat se skutečností,“ poznamenala Pavlína Poláčková.

Dvouhrbé zvíře zaujalo nejen žáky školy, kteří protentokrát vyměnili učebny za rozlehlý prostor Vratislavova náměstí, ale také kolemjdoucí. „Velbloud na náměstí? To se může stát jen tady. Hned jsme si ho museli jít pohladit, děti byly nadšené,“ smála se mladá maminka Jana Horká, která se při procházce se svými potomky ocitla poblíž exotického zvířete. „Velbloud je nejlepší, takhle zblízka jsem ho zatím nikdy neviděl. A dokonce jsem si na něj mohl sáhnout,“ netajil se nadšením žák šestého ročníku I. základní školy Jakub Svatoň.

Třináctiletý velbloud Šajtan byl v neustálém obležení. A vypadal, že jej pozornost dětí i dospělých nesmírně těší. „Když jsem ho koupila, byl strašně divoký. Teď už ale vyrostl z puberty a je hodný, je také hrozně komunikativní a zvídavý,“ pochválila zvíře jeho majitelka Žaneta Krátošková ze Záhostic, která na podobné akce jezdí se svými „svěřenci“ poměrně často.

Doma chová nejen velbloudy, ale také lamy a koně. Ovšem dvouhrbí tvorové jsou prý ti nejžádanější. A na co se děti na akcích nejčastěji ptají? „Jestli je velbloudovi u nás zima. A není,“ prozradila Žaneta Krátošková.