Bouřky pravděpodobně přijdou i v dalších dnech, což potvrzuje výstraha na webu Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz. „Ve čtvrtek a v pátek může ojediněle spadnout kolem šedesáti milimetrů srážek,“ informoval meteorolog Milan Bubniak.

Problém je zejména v tom, že poslední měsíc prší velmi často. „Půda je nasycena vodou z předešlých srážek a pokud by přišly extrémní srážky, mohla by vzniknout blesková povodeň,“ varoval pozorovatel počasí pro Český hydrometeorologický ústav Petr Janoušek z Jihlavy.

Přívalové srážky jsou v posledních dvaceti letech častější a podle klimatologů souvisí s vyšší teplotou. V atmosféře je zkrátka více vodní páry. „Extremita srážek v poslední době mírně stoupá, přibývá srážek z krátkodobých intenzivních dešťů a ubývá z těch mírných dlouhodobých,“ potvrdil klimatolog Ladislav Metelka.

Mohlo by se zdát, že přívalové deště přichází výhradně o víkendech, podle klimatologů tomu ale tak není. „Jen o víkendu více počasí sledujeme a máme potom dojem, že se na víkend častěji kazí,“ řekl Radim Tolasz. „Srážky jsou dlouhodobě rozděleny prakticky rovnoměrně v týdnu,“ dodal Metelka.

Deště a s nimi související povodně sledoval i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). „Situace opravdu nebyla o víkendu jednoduchá, ale svým omezeným rozsahem spadala do kompetence povodňových orgánů obcí,“ řekl. Zástupci povodňového orgánu kraje situaci monitorovali, nebylo ale třeba svolávat zasedání povodňové komise kraje.