Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadná doprava v Bystřici se připojí k Brnu už od ledna

Bystřice nad Pernštejnem – Od 1. ledna se bude obyvatelům Bystřice zase o něco jednodušeji cestovat na Brněnsko a přímo do Brna. K Integrovanému dopravnímu systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) se totiž po železniční dopravě připojí i autobusy bystřické městské hromadné dopravy (MHD).

29.12.2014
SDÍLEJ:

mhdFoto: Ilustrační foto:Ladislav Soucha

„V praxi to bude vypadat tak, že pokud bude chtít jet člověk do Brna a využít při tom jihomoravský integrovaný dopravní systém, může si nově koupit jediný lístek podle tarifního pásma už u řidiče v autobuse. Jízdenka bude platit pro jízdu městskou dopravou na nádraží, pro cestu vlakem 
i pro brněnskou hromadnou dopravu," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Hlavní změnou pro cestující v Bystřici je skutečnost, že jízdenku si zakoupí už v městské dopravě, a ne až na vlakovém nádraží v Bystřici. „Výhodou je pro ně i fakt, že tento způsob cestování je finančně výhodnější," potvrdil Květoslav Havlík z brněnské společnosti Kordis, která Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje provozuje.

Zástupci bystřické radnice po roce vyhodnotí, jak se připojení městské hromadné dopravy k integrovanému systému osvědčilo. „Pak zjistíme, kolik na ni bude město doplácet," sdělil Pačiska. V rámci připojení MHD 
k IDS JMK budou v autobusech nově jezdit děti do šesti let a senioři nad 70 let věku zdarma. Radnice předběžně počítá s tím, že cestujících
v hromadné dopravě od ledna přibude.

Železniční spoje na Bystřicku byly k jihomoravskému dopravnímu systému připojeny letos v červenci. Jde o stanice 
a zastávky Věžná, Rožná, Bystřice nad Perštejnem, Rovné-Divišov a Rozsochy. „Ve zkušebním režimu bude doprava fungovat ještě po celý rok 2015, pak se podle zájmu a využití rozhodne, zda se v tomto systému dopravního spojení bude pokračovat, případně jestli se podle zájmu obcí rozšíří i na autobusovou linkovou dopravu," vysvětlil starosta Karel Pačiska. Podle něj je teď na Bystřicku problém s tím, že cestující ze zastávek, kde si není možné zakoupit jízdenku, musí mít jejich zásobu. „Přímo ve vlaku si je od průvodčího koupit nemohou. V Brně či jinde v Jihomoravském kraji s tím už potíž není, tam mají jízdenky v automatech i v každé trafice," uvedl starosta Pačiska.

O připojení k IDS JMK prostřednictvím železnice Bystřice a okolní obce usilovaly několik let, než se jim podařilo získat souhlas Kraje Vysočina. Souhlas Kraje Vysočina k připojení Bystřicka k brněnskému dopravnímu systému je s podmínkou, že připojení k IDS JMK bude platit do doby, dokud Kraj Vysočina nevyřeší vlastní integrovaný dopravní systém.

O zavedení integrovaného dopravního systému v Kraji Vysočina se hovoří řadu let, snahy ale vždy ztroskotaly na jeho územní roztříštěnosti. Nyní si krajští radní nechali od brněnské společnost KPM Consult za 4,2 milionu korun navrhnout nový komplexní dopravní systém, který má zajistit, aby trasy regionálních vlaků a autobusů byly lépe provázány a upraveny na základě současných potřeb obcí a měst.  Během letoška už kraj organizoval schůzky se starosty. „Řekli své požadavky, kam z jejich obcí lidé převážně jezdí za prací, jaké mají potřeby," řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl s tím, že možnost vyjádřit se využila asi pětina z nich. V příštím roce má mít kraj návrh nového systému. O rok později bude vypsána soutěž na autobusové, možná i železniční dopravce. Nový systém dopravy by pak mohl začít fungovat od ledna 2017.

Autor: Lenka Mašová

29.12.2014
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení