„Tělo nebožtíka, které již bylo v značném stádiu rozkladu, nechali přes tři dny v rakvi na hřbitově v márnici. Není tam žádné chlazení,“ řekl Deníku hrobník, který si nepřeje zveřejnit své jméno kvůli obavám ze msty. „Z márnice se linul strašný zápach. Chodil jsem se tam převlékat. Pak se tělo nafouklo a prasklo. Ostatky se válely po zemi v márnici. Bylo to otřesné,“ svěřil se hrobník.

Případ se stal loni v červenci, kdy se navíc venkovní teploty pohybovaly kolem 30 °C. Překvapená hygiena „Pokud se informace potvrdí, je to hrubé porušení zákona a hlavně etiky. Nebožtíci nesmí být uloženi v márnicích na hřbitovech,“ upozornil Josef Roháček z hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou. Případ odmítl blíže komentovat kvůli podanému trestnímu oznámení. Roháček navíc řekl, že za dobu, co na hygieně pracuje - tedy od roku 2000 - podobný případ tato instituce neřešila.

Sám majitel pohřební služby Josef Kopáček Deníku přiznal, že tělo v márnici skutečně bylo. „Měli jsme ho v lednici do soboty, ale kvůli zápachu se to nedalo vydržet, tak jsme ho převezli do márnice. Na zemi bylo pár kapek krve, ty jsme vydezinfikovali,“ vysvětlil Josef Kopáček.

Ten si je vědom toho, že ostatky v márnici na hřbitově být nesmí. Policie jednala rychle Márnici, kde jsou ještě dodnes patrné stopy po dezinfekci podlahy od krve, v pondělí prohlíželi policisté a pracovníci hygieny. Policie již včera přišla s předběžnými závěry.

„Případ bude s největší pravděpodobností uzavřen jako přestupek. Podle nás nešlo o lidské ostatky. Zjistili jsme jiné pochybení,“ řekl Deníku vedoucí obvodního oddělení policie v Novém Městě na Moravě Libor Černý.

Jaké, to nechtěl upřesnit. A proč hrobník evangelického hřbitova podal trestní oznámení až s několikaměsíčním odstupem? „Myslel jsem, že v márnici mít nebožtíky může, ale pak jsem zjistil, že to tak není. Navíc to nebylo poprvé, kdy tam tělo nechal,“ vysvětlil muž, který slouží lidem na jejich poslední cestě. Trestní oznámení může být podle našich informací také důsledkem konkurenčního boje mezi pohřebními službami na Žďársku.