V roce 2016 bude starý hřbitov zrušen. A to proto, aby nemohlo dojít k poškození ambitů kolem památky zapsané na seznamu UNESCO. „Nepohřbívá se tam už od roku 1996, kdy byl zkolaudován nový hřbitov pod kostelem,“ uvedla žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Žďárští záměr zrušení hřbitova a vymístění hrobů pozůstalým dali na vědomí s několikaletým předstihem a zajistili jim namísto zrušených hrobů nová hřbitovní místa .

Citlivé téma

„Některé hroby už byly vymístěny. V první fázi jsme na to pozůstalým finančně přispívali. Je to ale velice citlivá záležitost, záleží především na pozůstalých. Některé hroby tam zřejmě zůstanou. Rozhodně není možné hřbitov zrušit ráz na ráz,“ vysvětlila místostarostka s tím, že původně kolem kostela hřbitov nebyl. „Teprve až se začal záchraně zanedbaného kostela věnovat farář a literát Matěj Josef Sychra, přál si, aby se v areálu pohřbívalo a sám tam byl rovněž pochován,“ doplnila Zvěřinová. Staré hroby u památky postupně mizí. „Je jich méně, než před několika lety,“ potvrdil kastelán Karel Straka. Některým rodinám, které mají na starém hřbitově pochovány své blízké, změna vadí. Jiní to tak moc neřeší.

„Máme tam jenom babiččinu urnu, kterou přeneseme, což není problém. V hrobě jsou pochováni její rodiče, ale ti zemřeli ještě před válkou,“ vysvětlila Alžběta Klímová ze Žďáru nad Sázavou.