Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřbitov na Moráni dostal důstojnou podobu

Velké Meziříčí - Velkomeziříčský hřbitov na Moráni získal po letech chátrání parkovou úpravu. Lidé na něm mohou obdivovat zachovalé litinové a kamenné náhrobky, některé v nově zřízeném lapidáriu.

15.12.2014
SDÍLEJ:

Hrob - ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Handrejch

„Práce na úpravě hřbitova probíhaly od letošního léta a postupovaly podle odborného projektu. Jeho zpracování ovšem předcházela důkladná katalogizace náhrobků, zkoumání dobových nákresů a fotografií i terénních průzkumů. Tato důkladnost se nám vyplatila, protože dnes je starý hřbitov pěkným a klidným místem s důstojnou atmosférou. Osobně jsem na práci všech lidí, kteří se na úpravách podíleli, obzvlášť pyšný," pochvaluje si starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

V severní části historického hřbitova zůstalo zachováno terasovité uspořádání terénu, stávající cesty i převážná většina všech hrobů včetně hrobového příslušenství. V jižní části zůstaly jen nepříliš poškozené náhrobky a litinové kříže, ale také hroby, o které se přihlásili jejich vlastníci. V této části hřbitova ještě přibude luční trávník se zachovanými objekty náhrobků a křížů. Parčík přetíná cesta, jejíž trasa vychází z historické dispozice hřbitova. Zachovalé části hrobového zařízení, případně jejich torza s uměleckou hodnotou našly svoje místo v novém lapidáriu, kde jsou vystaveny, aby si je mohli návštěvníci prohlédnout.

Na hřbitově čeká ještě oprava, či spíše restaurování, nejcennější náhrobky, které zároveň památkáři navrhují prohlásit za kulturní památku. Už v minulosti prošla opravou hřbitovní zeď a v letech 2003-2005 probíhala postupná obnova kostela Nejsvětější Trojice.

Starý městský hřbitov na Moráni vznikl v 16. století, stejně jako tamní kostel Nejsvětější Trojice. Dochovaly se na něm náhrobky významných občanů Velkého Meziříčí z 19. a počátku 20. století a cenné litinové kříže místní výroby.

Historický hřbitov už dnes neslouží pro pohřbívání a jeho postupná přeměna v odpočinkové místo s parkovou úpravou postupně probíhá již několik let.

Autor: Lenka Mašová

15.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení