„Samotný hraniční kámen umístěný mezi nimi bude z pískovce. Když to má být kámen, tak přece nebude z betonu,“ míní žďárský starosta Jaromír Brychta. Z městské kasy bude na sousoší uvolněna částka do dvě stě padesáti tisíc korun.

Na pozemcích Žďáru

Původně se uvažovalo o umístění díla přesně v místě spojnice mezi dvěma historickými hraničními kameny. Jeden se totiž nachází přímo u silnice I/37, při začátku stoupání do Stržanovského kopce; druhý pak v lesích na opačné straně Pilské nádrže.

„Kdyby byl hraniční kámen umístěný přímo na hranici, museli bychom vykupovat pozemky, které v těch místech nejsou naše. Abychom tedy ušetřili, zvolili jsme místo kousek odtud,“ vysvětlil Jaromír Brychta.

Dílo se podle něj bude nacházet na břehu Pilské nádrže v místě, kde je pruh trávy mezi silnicí do Polničky a cyklostezkou nejužší a trasu pro cyklisty tam lemuje kovové zábradlí.

Nové sousoší by mělo na okraji okresního města vyrůst zřejmě do 25. sprna tohoto roku, kdy bude ve Žďáře zahájen další ročník tradičních Slavností jeřabin. „Pokud by to Michal Olšiak nestihl do zahájení, doufáme, že by to bylo aspoň do slavnostního zakončení,“ dodává žďárský starosta.

Michal Olšiak, nejen sochař, ale i malíř, již na Žďársku vytvořil několik originálních skulptur. Mezi nimi například raka v obci Račín, sochu Hamroně nedaleko Hamrů nad Sázavou, mamuta u Rozštípené skály, Mamlase na kopci nad Žďárem, Výra v chatové oblasti nedaleko Třech Studní nebo sochu koně opět v Hamrech nad Sázavou.

Jeho zatím posledním dokončeným dílem na Žďársku jsou dva hroši na okraji Škrdlovic – u nového Hotelu u Hrocha. „Hrochy jsem dokončil někdy v polovině září, pracoval jsem na nich zhruba dva měsíce,“ popsal před časem Michal Olšiak.