„Trochu nás překvapilo, že je zřícenina hradu přímo uprostřed obce. Ale je to tu moc hezké, hlavně ten výhled. Dá se tu posedět, posvačit… Je to velice klidné místo,“ pochvaloval si návštěvu zříceniny Pavel Smutný z Tišnova.

„Využili jsme pěkného počasí a vyjeli jsme si na motorce. Měli jsme v plánu několik zastávek, tahle byla poslední. Stálo to za to,“ přidala se jeho přítelkyně Dagmar Udržalová.

Z původního hradního zdiva toho v Dalečíně mnoho nezůstalo. První písemná zmínka o hradu je z roku 1358, kdy se sídlo dostalo do rukou pánů z Pernštejna. Začátkem 16. století se hradní místnosti proměnily v loupežnickou skrýš. Tu pak podle písemných pramenů „moravský zemský hejtman Artleb Vranovský z Boskovic po roce 1519 dobyl a dokořán vyvrátil“.

Další podrobnosti nejen o hradě, ale i o obci, v níž se nachází, si výletníci mohli přečíst ve vitríně připevněné na hradním zdivu. „A zaujala mě i pamětní deska věnovaná Miroslavu Ambrožovi, který byl na tom místě zavražděný německými okupanty. Rád bych se o něm dozvěděl víc, večer se podívám na internet a pokusím se něco najít. Takové výlety nás vždycky obohacují, poznáváme na nich stále něco nového,“ nechal se slyšet Pavel Smutný.