Již čtvrteční večer byl ve znamení hvězd. Houslovým koncertem potěšila posluchače světově uznávaná solistka Gabriela Demeterová. „Pocházím z maďarsko-moravské rodiny, takže jsem kontakt s jinými etniky vždy vnímala zcela jako samozřejmost,“ narážela Demeterová na hlavní téma aktuálního ročníku Modrých dnů, a to rasismus a xenofobii.

Rasismus

„Téma každého ročníku volíme podle současného stavu ve společnosti. V poslední době sílí pravicový extremismus a rasová nenávist,“ vysvětluje Tomáš Forýtek, proč je letošní festival nazvaný Modré dny proti rasismu. Jak poukázal, je symbolické, že centrum festivalu bude právě ve Žďáře nad Sázavou, kde v roce 1995 proběhl jeden z prvních rasově motivovaných útoků v Česku.

Modré dny jsou benefiční akcí, celý výtěžek z festivalu je věnován na stavbu dětských hřišť. Jejich lokalita je vybírána speciálně tak, aby nebyla k dispozici jenom široké veřejnosti, ale hlavně těm sociálně znevýhodněným, tedy dětem ze sociálních ústavů, či azylových domů. Dárky by nebyly bez výtěžku a výtěžek by zase nebyl bez atraktivních hostů, které na různé kulturní akce v rámci Modrých dnů přitáhnou davy lidí. Kromě výstav, filmových projekcí a besed s odborníky se tak lidem letos představí osobnosti jako Lucie Bílá, Michal Pavlíček, Monika Načeva a na Megakoncertu proti rasismu i kapely MIG 21, dále Michal Hrůza, Petr Bende, Guločar či Xindl X.

K pravidelným hostům Modrých dnů patří i známý fotograf Jindřich Štreit. K fotografování se dostal na vysoké škole. Od té doby se už konalo více jak 300 jeho výstav a to na čtyřech kontinentech. Navíc vydal více jak dvacet knih dokumentárních fotografií. Štreitova aktuální výstava Černá srdce je také srdcem celého letošního festivalu. Expozici si budete moci prohlédnout v prostorách Městského divadla ve Žďáře nad Sázavou již dnes od 16 hodin za Štreitovy osobní účasti.