„Díky hojným srážkám začaly houby růst. Šel jsem s dětmi jen tak po lesní cestě na procházku a našli jsme křemenáče, suchohřiby, babky, růžovky i praváky. Většinou šlo o menší houby, teprve začínají růst. Známý z Pohledce mi vykládal, že už přinesl domů osmdesát malých praváků,“ prozradil Vlastimil Tatíček ze Studnic.

Houby lze nyní najít prakticky po celém Žďársku. „Rostou. A to nejrůznější druhy, já jsem předevčírem nasbíral hřiby smrkové, hřiby kováře, muchomůrku růžovku, ryzce černohlávka i nějaké holubinky,“ popsal svůj úlovek Jan Malivánek z Vojnova Městce.

Ne na všech místech v republice je ale situace stejná. V některých lokalitách člověk v lese nezakopne ani o onu pověstnou prašivku. „Například v okolí Brna se v lesích prakticky nic nenajde. U nás ale houby začínají růst, a to hlavně díky větším srážkám. Za červen jsem v Novém Městě na Moravě naměřil devadesát tři milimetrů, což je oproti předchozím rokům nadprůměrné množství. A prší i nadále, minulý pátek třeba napršelo jednačtyřicet milimetrů,“ uvedl novoměstský mykolog Oldřich Pojezný, který je také amatérským meteorologem.

Sezona sběru hub podle odborníků teprve začíná. „Neradil bych chodit do lesa s nůší, zatím bude stačit jen menší košíček,“ pousmál se Oldřich Pojezný.

V lesích na Žďársku nerostou pouze tradiční druhy hub. Občas se v nich objeví i takové rarity, které by tam nikdo nečekal a nad nimiž i zkušení mykologové kroutí hlavou. „Vloni sousedka objevila v Koníkovském polesí lesklokorku lesklou, což je velice vzácná houba,“ prozradil Oldřich Pojezný.

Zmíněné lesklokorce lesklé zvané také reishi jsou přisuzovány neobyčejné ozdravné účinky na lidský organismus. V tradiční čínské medicíně je už více než čtyři tisíce let používána na léčbu celé řady chorob, neboť mimo jiné působí protizánětlivě, podporuje funkci jater i žaludku a má vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi. „Kultura této houby se u nás prodává. Musí se naočkovat na přesně danou dřevinu a pokud člověk dodrží postup, měla by mu lesklokorka za pár měsíců vyrůst,“ informoval mykolog.

Ten, kdo nechce houby pěstovat uměle, ale raději si je osobně nasbírá, ovšem nemusí chodit pouze do lesa. „U známé na zahradě vyrostlo letos velké množství opěnek měnlivých, které patří k vynikajícím druhům hub. Sklidila okolo čtyř nebo pěti kil,“ řekl Oldřich Pojezný.