O víkendu vyrazil Jaroslav Řezanina na průzkumnou procházku do lesa, domů se vracel rovnou s pořádným úlovkem. „Našel jsem hřib dubový o váze přibližně půl kila, houbařil jsem na Vysočině,“ pochvaloval si Řezanina.

Posledních pět dní procházela dubové lesy například Sonia Stossová z Brněnska. Najít větší množství oblíbené pochoutky se jí však povedlo teprve v bukovém porostu. „Sbírala jsem hřiby dubové, babky, hřiby kováře, začínají muchomůrky růžovky, hodně krásných holubinek,“ popsala bohatou lesní zásobu houbařka.

Čas od času se jí povedlo najít třeba takzvané klouzky, které jsou specifické svým mazlavým povrchem. „Největší radost jsem ale měla z lišek, na ty často nenarážíme,“ ocenila Stossová.

Podle výzkumnice z mykologického pracoviště a houbařské poradny Moravského zemského muzea Hany Ševčíkové je letošní houbařská sezóna posunutá přibližně o měsíc dopředu. V obvyklých podmínkách by v lesích aktuálně rostly například čirůvky májovky nebo oblíbené smrže, tedy typické jarní houby.

Houbařská sezóna začíná na jihu Moravy i na Vysočině letos o měsíc dříve

Houbám aktuálně přeje také proměnlivé počasí s dešťovými přeháňkami. „Záleží ale na typu deště. Přívalové srážky s bouřkami nejsou vždy vyhovující, lepší je takzvaný zahrádkářský deštík, díky kterému prosákne voda hlouběji do půdy. Vliv na růst hub má také vítr, protože když fouká, půda se rychleji vysušuje,“ vysvětlila Ševčíková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Třaskavá noc ve Vyškově. Muzejní nádvoří zabrali šermíři i ohňová show

Muzejní noc v muzeu ve Vyškově s dobovými ukázkami. | Video: Deník/Stanislav Mrázek