"Především hodně pršelo, takže tím, jak bylo vlhčí léto, tak houby nerostly překotně, ale průběžně pořád. Sucho nedonutilo přírodu, aby tvorbu plodnic shrnula do dvou až tří vln jako to bývalo předešlé roky. V minulých letech se v červenci a v srpnu nenašlo v podstatě nic a od začátku září byla hřibová vlna a houbaři měli žně. Letos tomu tak nebylo, pro přírodu to bylo ale určitě lepší," řekl mykolog Svatopluk Ján z Klatov.

Mykologové našli v lesích na Litomyšlsku a Poličsku desítky druhů hub. Hřibů je ale zatím málo.
OBRAZEM: S mykology v lese. Nyní rostou i rarity, hřibů je ovšem málo

Jeho slova potvrzuje i Lucie Drozdová ze Sušice, která je vášnivou houbařkou i díky svému blogu.

Hřibové orgie se nekonaly

"Pro mě houbařská sezóna nekončí nikdy, houbařím celý rok za každých podmínek. Ale pokud mám shrnout letní houbařinu, pak musím říct, že mě v mnohém překvapila. Na rozdíl od minulého léta, jsem letos nezažila žádné velké hřibové orgie. Nacházela jsem je málo, ve špatném stavu a na plné koše jsem tak mohla zapomenout," zhodnotila sezonu Drozdová.

Sběr hub na Světelsku.
Nevšední zážitek? Sběr hub na výstavu. Mykolog je maskoval toaletním papírem

S prázdnou však prý domů rozhodně nechodila. "Pravidelně jsem odcházela z lesa se zlatým pokladem, konkrétně s ryzcem syrovinkou. Tolik ryzců jsem v životě nenašla, letos to byl skutečně jejich rok. Ve velkém rostly také lišky a křemenáče," dodala Drozdová.