Nález pýchavek není pro Pavla Roseckého novinkou, na stejném místě je sbírá několik let. Letos už vedle pýchavek našel i hřiby a křemenáče. „Překvapením byla jejich velikost, jsou největší, jaké jsem kdy našel. Vyrostly by ještě víc, ale kdybych je tam nechal, mohl by mi je některý kolega-houbař vyfouknout," usmíval se Rosecký. „Mám vlastně dvě místečka, kde vím, že rostou," prozradil.

Jídla z pýchavek mají u Roseckých v oblibě. „Jsou to dobré houby, upravovat je lze různě, my je asi nejčastěji smažíme jako řízky. Teď ale prubneme i recept, co jsme ještě nezkoušeli, úpravu s grilovacím kořením. Tip nám dala naše milá sousedka Vendulka Rosická, moc se jí líbil můj zatím rekordní úlovek pýchavek, a hned mě s nimi i vyfotila," dodal s úsměvem losenický houbař.

Nedávné horké a suché počasí růst hub zastavilo. „Po nynějších vydatných srážkách se ale naděje houbařů na úspěch zvyšuje," uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. „Nejčastěji lze najít hřiby, muchomůrky růžovky a šedivky, žampiony, jedlé holubinky i některé vzácné druhy hub, je však potřeba často dlouho a pracně hledat," řekl mykolog.

Více nálezů hlásí lidé na Vysočině, v jihozápadních Čechách či v podhůří hor.

I když houbaře v těchto dnech nečekají žádné žně, letošní sezona je lepší než ta loňská, kdy houbám nesvědčilo dlouhodobé horko bez dešťů. „Loni jsme na první plošnější růst hub čekali až do srpna," připomněl Jaroslav Landa.