„Začali jsme velice pozdě, teprve 20. ledna. Sezona pak trvala v podstatě jenom dva víkendy,“ uvedl Jiří Halva, majitel Hotelu U Loubů ve Třech Studních, kde už se s „přísunem“ lyžařů pro tento rok rozloučili.

Oproti zimě 2007–2008 byla tentokrát sněhová nadílka bohatší. „Přesto si k nám mnoho lyžařů cestu nenašlo. Mladí jdou spíše po sjezdovkách, a ty naše pro ně nejsou dost zajímavé,“ míní Martin šolc, ředitel Orea Hotel Devět Skal v Milovech.

V čem je tedy největší kámen úrazu? V předpovědi počasí. „Stačí, když třeba v rozhlase řeknou, že neděle nebude vhodná k lyžování, a lidi nepřijedou. A přitom se lyžuje. Například zrovna dnes mi volali asi čtyři kamarádi a ptali se, jak to u nás vypadá. Pověděl jsem jim, že se jezdí. Třístudensko se předpovědím nějak vymyká,“ zhodnotil v pátek Jiří Halva.

Aktualizované informace

Lidé by podle něj měli více využívat služeb internetu, kde najdou denně aktualizované informace o počasí.

Obdobně to vidí i Martin Šolc. „Když v médiích řeknou, že na dálnici u Humpolce havaroval kamion, je z toho celokrajská kalamita, lidi dostanou strach a vůbec na Vysočinu nevyjedou. A přitom nelze srovnávat dálnici s celým krajem,“ domnívá se ředitel hotelu v Milovech.

Ten vidí příčinu letošních nízkých tržeb i v celosvětové krizi. „Počet našich klientů se zas o tolik nesnížil – to spíš jejich koupěschopnost je nižší. Lidé se prostě obávají věcí budoucích,“ vysvětlil Šolc.

Majitelům hotelů tak nezbývá, než vzpomínat na zimní sezonu 2005–2006, doufat v lepší časy a zatím přistoupit například k nezbytným opravám.

„Jsme optimisté, a už nyní se připravujeme na Velikonoce. Máme zamluveno čtyřicet šest procent pokojů. Pokud ale bude špatná předpověď počasí, může to být najednou mnohem méně, nebo také ještě více,“ plánuje ředitel hotelu v Milovech.

------------

Čtěte také: Díky fryšavskému ledovci se stále lyžuje