VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospicovou péči užívá stále více klientů

Žďársko - Už více než desetiletí je v okrese Žďár nad Sázavou poskytována domácí hospicová péče. Tyto služby začínají v okamžiku, kdy si rodina odveze svého umírajícího nevyléčitelně nemocného domů, aby mohl zemřít v klidu ve známém prostředí a mezi svými nejbližšími.

25.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

„Domácí hospicovou péči poskytujeme už jedenáctým rokem," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Domácí hospic Vysočina Petr Havlíček. Tato společnost byla první v okrese, která tyto služby začala nabízet. „Počet zájemců o domácí hospicovou péči v posledních letech roste, ke konci října jsme za letošní rok měli padesát šest péčí," konstatoval Havlíček s tím, že služby zajišťují střediska v Novém Městě na Moravě, Jihlavě a Velkém Meziříčí.

Kromě domácí hospicové péče Domácí hospic Vysočina nabízí rovněž odlehčovací služby či zapůjčení zdravotnických pomůcek nebo poradnu klientům, kteří se vyrovnávají se ztrátou svého blízkého. A rovněž dva rodinné pokoje při oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici. Jde o speciálně upravené pokoje s hospicovým lůžkem, kde může umírající člověk strávit poslední chvíle svého života se svým rodinným příslušníkem.

„Služby rodinného pokoje jsou určeny lidem umírajícím, ale také jejich blízkým, kteří nemají možnost postarat se o umírajícího doma, přesto však s ním chtějí v jeho posledních dnech života být," vysvětlil Petr Havlíček.

První pokoj suplující některé služby klasického kamenného hospice, který na Vysočině chybí, fungoval od konce roku 2005 v dnes již zrušeném sanatoriu na Buchtově kopci coby první zařízení tohoto typu v kraji.

Po uzavření léčebny byly dva rodinné pokoje zřízeny v novoměstské nemocnici. „Po přestěhování Léčebny dlouhodobě nemocných do nemocnice byly z dotace Kraje Vysočina vybudovány dva nové pokoje včetně potřebného sociálního zázemí," uvedl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Domácí hospicovou péči v okrese poskytuje také Oblastní charita Žďár nad Sázavou, a to již osmým rokem. „Služba si klade za cíl umožnit těžce nemocným a umírajícím lidem důstojný život v domácím prostředí uprostřed jejich blízkých. Počet klientů každým rokem vzrůstá, jak si lidé na tuto službu zvykají," uvedla ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená. Služba nabízí také poskytnutí podpory, pomoci a umožnění odpočinku pečujícím blízkým osobám či doprovázení rodiny po úmrtí uživatele služby. Zprostředkovat lze rovněž návštěvu duchovních, psychologickou péči a v nabídce Charity je i zapůjčení zdravotnických a kompenzačních pomůcek.

--------------

Sociální pracovnice: O jednoho klienta pečujeme v průměru 47 dní

Žďár nad Sázavou - Domácí hospicová péče coby jedna ze služeb Oblastní charity Žďár nad Sázavou ve žďárském okrese působí již téměř osm let. Její terénní služby využívají nevyléčitelně nemocní a umírající lidé a jejich blízcí. Pracovníci domácí péče, ke kterým patří i sociální pracovnice Gabriela Zítková, se denně setkávají s lidmi na konci života. Svou prací umožňuje nemocným dožít doma mezi jejich blízkými.

Jaké činnosti patří k vaší pracovní náplni?

Domácí hospicová péče je komplexem služeb. Patří do ní zdravotní služba, kterou poskytují lékaři z oboru paliativní medicíny a léčby bolesti ve spolupráci se zdravotními sestrami, dále pak sociální služba, na níž se podílím.

Co to představuje konkrétně?

Pečujícím rodinám pomáháme s péčí o nemocného, při osobní hygieně, při podání stravy, doprovázíme na úřady, k lékaři, pomůžeme zajistit funkční chod domácnosti, zaučíme rodinu v péči o nemocného, vyřídíme příspěvek na péči. Potřebuje-li nemocný nebo jeho rodina službu psychologa či duchovního, zprostředkujeme jejich přítomnost. V neposlední řadě je třeba zmínit možnost zapůjčení různých kompenzačních pomůcek.

Zmínila jste lékaře. Jakým způsobem lékařská péče probíhá?

Uveďme případ onkologického pacienta, u kterého již byla ukončena léčba vedoucí k uzdravení, takzvaná léčba kurativní, a začala léčba paliativní, což je léčba zmírňující příznaky nevyléčitelného onemocnění. Pacient je propuštěn z nemocnice s doporučením k paliativní léčbě. Lékař specialista na léčbu bolesti a paliativní léčbu jej navštíví doma a seznámí se s jeho stavem.

Co se děje dál?

Nejen u onkologických pacientů vyžaduje zdravotní stav pružné reakce na mnohdy jejich rychle se měnící zdravotní stav a potřeby, které jsou naplňovány vhodně nastavenou léčbou. Lékař spolupracuje se zdravotní sestrou, která podle jeho ordinace provádí potřebné úkony. Spolupracujeme třeba také s urology, kteří zajišťují výměnu močového katetru u mužů. Ta může být provedena v domácím prostředí.

Ten, kdo je tím nejdůležitějším článkem ve vaší péči, je člověk, o kterého pečujete. Je možné popsat, jak vypadá váš typický pacient?

Žádný z našich uživatelů není pro nás typický. Ačkoliv všem našim uživatelům nabízíme stejný výčet služeb, každý z nich vyžaduje velmi individuální přístup vycházející z jeho onemocnění, z rodinného zázemí a samozřejmě i z jeho osobnosti. Obecně lze říci, že hospicový pacient je ten, u něhož je předpoklad, že při obvyklém průběhu nemoci má před sebou život v řádu týdnů či měsíců.

Ve žďárské charitě pracujete již tři roky. Vnímáte v poslední době vzestup zájmu o hospicové služby?

Ano, o hospicové služby je stále větší zájem a předpokládá se, že tento trend bude nadále na vzestupu. Je to dáno měnícím se postojem společnosti, která si na rozdíl od dob socialismu opět připouští, že umírání je jev, který není třeba skrývat před zraky všech za nemocniční plentu.

Lidé tedy závěr svého života chtějí trávit doma?

Pokud již medicína nemůže nabídnout nemocnému léčbu vedoucí k uzdravení a pacient je schopen o sobě rozhodovat, pak je přirozené, že chce být v závěru života doma mezi blízkými. Díky takzvaným terénním službám, jakou je domácí hospicová péče, je možné zajistit na vysoké odborné úrovni péči zdravotní i sociální. Nesmíme zapomenout ani na fakultativní služby, díky kterým jsme schopni nemocnému zapůjčit polohovací lůžko a mnoho dalších pomůcek, ulehčujících péči v domácích podmínkách.

Jak se o vaší péči dozvídají ti, kteří ji potřebují? Představujete vaše služby také širší veřejnosti?

Každoročně se ve druhém říjnovém týdnu koná Světový den hospiců a paliativní péče, jehož smyslem je zlepšení povědomí široké veřejnosti o problematice paliativní péče cíleně zaměřené na potřeby pacientů v pokročilých stadiích nevyléčitelných nemocí. Již třetím rokem se účastníme celodiecézní akce Koláč pro hospic, na níž může veřejnost zakoupením koláče podpořit domácí hospicovou péči. Letošní ročník se konal v Bystřici nad Pernštejnem. V roce 2016 máme v plánu uskutečnit tuto akci ve Velké Bíteši.

Pořádali jste letos i nějaké další akce pro veřejnost?

V březnu letošního roku jsme uskutečnili také besedu nazvanou Tímto světem projdu jen jednou, se známou socioložkou Jiřinou Šiklovou, kterou si přišlo poslechnout okolo 150 posluchačů. Během roku vydáváme tiskové zprávy, na veřejně přístupná místa dáváme letáčky a plakáty. Kontakt na nás je k nalezení na webových stránkách žďárské charity.

Lze vyčíslit, jak dlouho zhruba trvá v průměru péče o jednoho hospicového pacienta?

Vyjdeme-li z dat roku 2014, pak jsme průměrně pečovali o jednoho uživatele čtyřicet sedm dní.

Autor: Lenka Mašová

25.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Farmaceut 18 000 Kč Obsluha strojů a zařízení pro farmaceutickou výrobu Výrobní dělnice / dělník - TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: •Náplň práce: Provádí různé pracovní operace související s výrobou, montáží a balením lékařských součástek podle příslušných výrobních postupů. Při výrobě se řídí postupy práce pro danou operaci, oficiálními předpisy a pokyny vedoucího výroby. Sleduje kvalitu vstupního materiálu. Dle požadavků nadřízeného jinak přispívá k práci oddělení. Jedná v souladu se všemi souvisejícími zákonnými požadavky, interními předpisy a směrnicemi., •Požadujeme: Zkušenost z výrobního prostředí výhodou. Práce v jednosměnném, dvousměnném nebo třísměnném provozu. Manuální zručnost. Pečlivost. Dobrý zrak. Dobrý fyzický stav. , •Nabízíme: Zajímavá perspektivní práce v mezinárodní společnosti. Odpovídající mzdové ohodnocení. Zaměstnanecké benefity. Příjemné pracovní prostředí., • Pokud Vás tato nabídka zaujala, zašlete svůj životopis na email: kariera.zdar@teleflex.com nebo na adresu společnosti.. Pracoviště: Arrow international cr, a.s. - odštěpný závod žďár nad sázavou, Jamská, č.p. 2359, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Darina Hemzová, +420 566 510 410. Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 22 000 Kč Odborní asistenti v administrativě Asistentka ředitelky - Hotel Podlesí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENTKA , Požadujeme : pečlivost , samostatné a odpovědné rozhodování, znalost AJ nebo NJ na komunikativní úrovni , rychlé psaní na PC , řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, Vzdělání v obdru garstonimie výhodou. , příspevek na stravování, možnost ubytování po dobu směn.. Pracoviště: Pohádková vesnička s.r.o. - hotel podlesí, 592 02 Svratka. Informace: Pavla Tománková, +420 602 583 803. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 21 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Ošetřovatel/ošetřovatelka dojnic. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontkt telef.:7,00 - 15,00. Pracoviště: Zemědělské družstvo "křižanovsko", Dlouhá, č.p. 448, 594 51 Křižanov. Informace: Jiří Jurek, +420 603 288 751. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedníci, dělnící ve stavebnictví. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, zručnost, smysl pro pořádek, ochota cestovat, flexibilita. Bez těchto vlastností se prosím nehlásit., Tyto požadavky jsou vítány: Předchozí praxe ve stavebnictví, první kontakt e-mailem nebo telefonicky na tel: 566 531 801 kdykoliv v pracovním týdnu do 16 hod.. Pracoviště: Jpm metal s.r.o., Jihlavská, č.p. 2373, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Dagmar Klímová, +420 566 531 801.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spokojenost může po podzimu hlásit kouč vedoucích Hamrů nad Sázavou Vojtěch Zedníček (na snímku).

Nejblíže postupu jsou Hamry

Novoměstská nemocnice.

V nemocnici začne koncem roku sloužit nový rentgen

Ježíškova vnoučata se letos činí už od začátku

Vysočina – Ježíškova vnoučata letos opět udělají radost tisícům opuštěných starých lidí v domovech pro seniory na Vysočině i po celé republice. Akce se rozjela před pár dny a už od začátku se setkala s obrovským ohlasem. Během čtyřiadvaceti hodin si totiž lidé rozebrali kolem šesti tisíc přání.

Plesovou sezonu zahájí ve Žďáře Aleš Háma

Žďár nad Sázavou – Plesovou sezonu ve Žďáře nad Sázavou zahájí v sobotu 24. listopadu již druhý ročník Společenského a trochu mysliveckého plesu. Ten bude moderovat populární herec, zpěvák a moderátor Aleš Háma, který na akci zároveň vystoupí se svojí skupinou Hamleti.

OBRAZEM: The Tap Tap natočili videoklip ve věznici. Zapojily se i odsouzené

Vysočina – V červnu kapela The Tap Tap uspořádala koncert v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, na kterém vystoupily i tři vězeňkyně. Tím ale jejich spolupráce neskončila a nyní dokonce natočili společný videoklip.

Armáda má zájem o maturanty z Vysočiny

Vysočina – Bojovat na zemi i ve vzduchu nebo pomáhat bránit vlast z kanceláře. Takovou budoucnost nabízí Univerzita obrany pro své studenty cestou rekrutačního pracoviště Armády ČR také v Jihlavě.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT