VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospicovou péči užívá stále více klientů

Žďársko - Už více než desetiletí je v okrese Žďár nad Sázavou poskytována domácí hospicová péče. Tyto služby začínají v okamžiku, kdy si rodina odveze svého umírajícího nevyléčitelně nemocného domů, aby mohl zemřít v klidu ve známém prostředí a mezi svými nejbližšími.

25.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

„Domácí hospicovou péči poskytujeme už jedenáctým rokem," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Domácí hospic Vysočina Petr Havlíček. Tato společnost byla první v okrese, která tyto služby začala nabízet. „Počet zájemců o domácí hospicovou péči v posledních letech roste, ke konci října jsme za letošní rok měli padesát šest péčí," konstatoval Havlíček s tím, že služby zajišťují střediska v Novém Městě na Moravě, Jihlavě a Velkém Meziříčí.

Kromě domácí hospicové péče Domácí hospic Vysočina nabízí rovněž odlehčovací služby či zapůjčení zdravotnických pomůcek nebo poradnu klientům, kteří se vyrovnávají se ztrátou svého blízkého. A rovněž dva rodinné pokoje při oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici. Jde o speciálně upravené pokoje s hospicovým lůžkem, kde může umírající člověk strávit poslední chvíle svého života se svým rodinným příslušníkem.

„Služby rodinného pokoje jsou určeny lidem umírajícím, ale také jejich blízkým, kteří nemají možnost postarat se o umírajícího doma, přesto však s ním chtějí v jeho posledních dnech života být," vysvětlil Petr Havlíček.

První pokoj suplující některé služby klasického kamenného hospice, který na Vysočině chybí, fungoval od konce roku 2005 v dnes již zrušeném sanatoriu na Buchtově kopci coby první zařízení tohoto typu v kraji.

Po uzavření léčebny byly dva rodinné pokoje zřízeny v novoměstské nemocnici. „Po přestěhování Léčebny dlouhodobě nemocných do nemocnice byly z dotace Kraje Vysočina vybudovány dva nové pokoje včetně potřebného sociálního zázemí," uvedl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Domácí hospicovou péči v okrese poskytuje také Oblastní charita Žďár nad Sázavou, a to již osmým rokem. „Služba si klade za cíl umožnit těžce nemocným a umírajícím lidem důstojný život v domácím prostředí uprostřed jejich blízkých. Počet klientů každým rokem vzrůstá, jak si lidé na tuto službu zvykají," uvedla ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená. Služba nabízí také poskytnutí podpory, pomoci a umožnění odpočinku pečujícím blízkým osobám či doprovázení rodiny po úmrtí uživatele služby. Zprostředkovat lze rovněž návštěvu duchovních, psychologickou péči a v nabídce Charity je i zapůjčení zdravotnických a kompenzačních pomůcek.

--------------

Sociální pracovnice: O jednoho klienta pečujeme v průměru 47 dní

Žďár nad Sázavou - Domácí hospicová péče coby jedna ze služeb Oblastní charity Žďár nad Sázavou ve žďárském okrese působí již téměř osm let. Její terénní služby využívají nevyléčitelně nemocní a umírající lidé a jejich blízcí. Pracovníci domácí péče, ke kterým patří i sociální pracovnice Gabriela Zítková, se denně setkávají s lidmi na konci života. Svou prací umožňuje nemocným dožít doma mezi jejich blízkými.

Jaké činnosti patří k vaší pracovní náplni?

Domácí hospicová péče je komplexem služeb. Patří do ní zdravotní služba, kterou poskytují lékaři z oboru paliativní medicíny a léčby bolesti ve spolupráci se zdravotními sestrami, dále pak sociální služba, na níž se podílím.

Co to představuje konkrétně?

Pečujícím rodinám pomáháme s péčí o nemocného, při osobní hygieně, při podání stravy, doprovázíme na úřady, k lékaři, pomůžeme zajistit funkční chod domácnosti, zaučíme rodinu v péči o nemocného, vyřídíme příspěvek na péči. Potřebuje-li nemocný nebo jeho rodina službu psychologa či duchovního, zprostředkujeme jejich přítomnost. V neposlední řadě je třeba zmínit možnost zapůjčení různých kompenzačních pomůcek.

Zmínila jste lékaře. Jakým způsobem lékařská péče probíhá?

Uveďme případ onkologického pacienta, u kterého již byla ukončena léčba vedoucí k uzdravení, takzvaná léčba kurativní, a začala léčba paliativní, což je léčba zmírňující příznaky nevyléčitelného onemocnění. Pacient je propuštěn z nemocnice s doporučením k paliativní léčbě. Lékař specialista na léčbu bolesti a paliativní léčbu jej navštíví doma a seznámí se s jeho stavem.

Co se děje dál?

Nejen u onkologických pacientů vyžaduje zdravotní stav pružné reakce na mnohdy jejich rychle se měnící zdravotní stav a potřeby, které jsou naplňovány vhodně nastavenou léčbou. Lékař spolupracuje se zdravotní sestrou, která podle jeho ordinace provádí potřebné úkony. Spolupracujeme třeba také s urology, kteří zajišťují výměnu močového katetru u mužů. Ta může být provedena v domácím prostředí.

Ten, kdo je tím nejdůležitějším článkem ve vaší péči, je člověk, o kterého pečujete. Je možné popsat, jak vypadá váš typický pacient?

Žádný z našich uživatelů není pro nás typický. Ačkoliv všem našim uživatelům nabízíme stejný výčet služeb, každý z nich vyžaduje velmi individuální přístup vycházející z jeho onemocnění, z rodinného zázemí a samozřejmě i z jeho osobnosti. Obecně lze říci, že hospicový pacient je ten, u něhož je předpoklad, že při obvyklém průběhu nemoci má před sebou život v řádu týdnů či měsíců.

Ve žďárské charitě pracujete již tři roky. Vnímáte v poslední době vzestup zájmu o hospicové služby?

Ano, o hospicové služby je stále větší zájem a předpokládá se, že tento trend bude nadále na vzestupu. Je to dáno měnícím se postojem společnosti, která si na rozdíl od dob socialismu opět připouští, že umírání je jev, který není třeba skrývat před zraky všech za nemocniční plentu.

Lidé tedy závěr svého života chtějí trávit doma?

Pokud již medicína nemůže nabídnout nemocnému léčbu vedoucí k uzdravení a pacient je schopen o sobě rozhodovat, pak je přirozené, že chce být v závěru života doma mezi blízkými. Díky takzvaným terénním službám, jakou je domácí hospicová péče, je možné zajistit na vysoké odborné úrovni péči zdravotní i sociální. Nesmíme zapomenout ani na fakultativní služby, díky kterým jsme schopni nemocnému zapůjčit polohovací lůžko a mnoho dalších pomůcek, ulehčujících péči v domácích podmínkách.

Jak se o vaší péči dozvídají ti, kteří ji potřebují? Představujete vaše služby také širší veřejnosti?

Každoročně se ve druhém říjnovém týdnu koná Světový den hospiců a paliativní péče, jehož smyslem je zlepšení povědomí široké veřejnosti o problematice paliativní péče cíleně zaměřené na potřeby pacientů v pokročilých stadiích nevyléčitelných nemocí. Již třetím rokem se účastníme celodiecézní akce Koláč pro hospic, na níž může veřejnost zakoupením koláče podpořit domácí hospicovou péči. Letošní ročník se konal v Bystřici nad Pernštejnem. V roce 2016 máme v plánu uskutečnit tuto akci ve Velké Bíteši.

Pořádali jste letos i nějaké další akce pro veřejnost?

V březnu letošního roku jsme uskutečnili také besedu nazvanou Tímto světem projdu jen jednou, se známou socioložkou Jiřinou Šiklovou, kterou si přišlo poslechnout okolo 150 posluchačů. Během roku vydáváme tiskové zprávy, na veřejně přístupná místa dáváme letáčky a plakáty. Kontakt na nás je k nalezení na webových stránkách žďárské charity.

Lze vyčíslit, jak dlouho zhruba trvá v průměru péče o jednoho hospicového pacienta?

Vyjdeme-li z dat roku 2014, pak jsme průměrně pečovali o jednoho uživatele čtyřicet sedm dní.

Autor: Lenka Mašová

25.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ / KA JEDNOÚČELOVÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: , • seřizování a obsluha jednoúčelového CNC stroje, • výroba dentálních polotovarů a komponentů, • samokontrola kvality, • spolupráce s technologem, , Požadujeme: , • orientace v technické dokumentaci a používání měřidel, • manuální zručnost, • chuť učit se novým věcem, • práce na 3 směny, • vzdělání v oboru není podmínkou, zaučíme vás, • práce vhodná i pro ženy, , Nabízíme: , › Zaučení v oboru výroby zdravotnických prostředků, › Zázemí prosperující české výrobní firmy, › Možnost osobního růstu, , Pokud Vás naše nabídka oslovila, zašlete svůj životopis na pers@medin.cz, popř. nás kontaktujte na tel. č. 566 684 355. , www.medin.cz. Pracoviště: Medin a.s., Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Magda Svobodová, +420 566 684 355. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 30 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer-míchač - Žďár nad Sázavou. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CO BUDE VAŠÍ HLAVNÍ NÁPLNÍ? , - obsluha betonárny, - obsluha nakladače, - práce na PC, JAKÉ POŽADAVKY JSOU PRO NÁS DŮLEŽITÉ?, - řidičský průkaz skupiny C podmínkou, - strojnický průkaz výhodou, - vysoké pracovní nasazení, PROČ SE VÁM U NÁS BUDE LÍBIT?, - velmi zajímavé finanční ohodnocení, v závislosti na kvalitě odvedené práce, a dosažených výsledcích, - získáte stabilní práci, na hlavní pracovní poměr, - jedinečná příležitost pro seberealizaci, - máme pro Vás další zajímavé, firemní benefity, První kontakt emailem. Pracoviště: Tbg pks a.s. - betonárna žďár nad sázavou, Jamská, č.p. 2440, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Martina Zedníčková, +420 566 697 161. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 500 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ (-KA) - Závist (Velké Meziříčí). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: První kontakt jakýmkoliv způsobem. Pracoviště: Eurodeck, s.r.o., 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Suk Radomil, +420 736 779 340. Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních fréz obsluha CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 5.9.2018 v 9,00 hod. ve velké zasedací místnoti ÚP ČR , KoP Žďár nad Sázavou, 4. patro, Požadavky: vyučen , znalost práce na CNC obráběcích strojích s řídícím systémem CNC, základní znalost práce s PC, 3 směnný provoz, Popis práce: 2D a 3D přesné tvarové a rovinné opracování dílů karosářských nástrojů a jiných strojírenských součástí na CNC stroji , týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žďárské kino Vysočina.

Návštěvníků žďárského kina přibývá

Z festivalu Otevřeno Jimramov...

Tradiční festival Otevřeno bude opět v Jimramově

Na Wůdštok do Bystřice dorazí i AlbertČerný s Lake Malawi

Bystřice nad Pernštejnem – Od pátku do soboty připravili v Bystřici nad Pernštejnem členové spolku Zbystři již pátý ročník akce Wůdštok na psím kruháči.

Ve šlágru brala Bystřice bod

Žďársko – Hned ve druhém hracím kole fotbalového krajského přeboru Vysočiny došlo na vzájemný souboj největších favoritů soutěže. Bystřice v něm doma remizovala s Pelhřimovem 1:1.

Po žďárských Vysočanech poletuje exotická pestrobarevná rozela

Žďár nad Sázavou - Na barevného papouška, kterého už delší dobu vídá venku ve čtvrti Vysočany, upozornil strážníky jeden z tamních obyvatel. „Přinesl nám ukázat snímky papouška a také dodal, že se tam pohybuje už několik měsíců, měl proto obavy, aby cizokrajný opeřenec nezahynul, až přijdou chladné dny,‟ uvedl Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Rodinné centrum je do konce srpna pro veřejnost uzavřeno

Žďár nad Sázavou – Rodinné centrum Srdíčko, jež funguje ve čtvrtém patře žďárské polikliniky, je od pondělí 20. srpna pro veřejnost přechodně uzavřeno. Jeho prostory budou totiž po celý týden k dispozici účastníkům druhého běhu příměstského tábora. V jeho rámci čekají děti nejen venkovní aktivity, ale i pobyt přímo v centru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT