Kraj Vysočina je poslední v zemi, ve kterém neexistuje systém komplexní hospicové péče. Umírajícím slouží jediný pokoj, hrstka zaměstnanců HHV a několik dobrovolníků. „Naším cílem je přesvědčit kraj o důležitosti služeb umírajícím i jejich rodinám,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek hnutí Iva Kondýsková.

„Pokud se nám podaří získat potřebné prostory a finance, jsme schopni nabídnout kompletní péči a pomoc v těžkém životním období, kterým úmrtí člena rodiny je,“ dodává.

Pomáhají již dnes

Hospicové hnutí nabízí několik druhů služeb již dnes. Mimo dobrovolnické činnosti u lůžek umírajících a programu poradny Alej, určenému pro pozůstalé, dokáže zajistit domácí hospicovou péči v bydlišti pacienta a službu rodinného pokoje. Jeho zřízení v léčebně dlouhodobě nemocných na Buchtově kopci považují členové HHV za první krok správným směrem.

„Pokoj umožňuje pacientům trávit poslední chvíle života s blízkými a s veškerou potřebnou zdravotnickou péčí,“ přiblížila Kondýsková.

Vizí hnutí je vybudovat takové pokoje v každé nemocnici zřizované krajem. „Terénní pracovníci nedokáží k pacientům vyjíždět dál než 25 kilometrů od našeho centra,“ vysvětlila Iva Kondýsková. „Pokud by se nám podařilo vybudovat takové centrum v každém okrese, a nemusí to být přímo v nemocnici, dostalo by se péče všem, kteří o ni žádají,“ míní.

Hospicová péče je ale z velké části poskytována zdarma a vznik center by musel zaštítit kraj. „V listopadu nás čekají jednání s krajským úřadem, která již budou směřovat ke konkrétnímu plánu,“ říká Kondýsková. „Pokud budou stejně úspěšná, jako ta předchozí, věřím, že hospicová péče najde i na Vysočině své místo.“