Horolezecký oddíl Trip Team funguje v Novém Městě už řadu let. Zájem o horolezectví a další venkovní aktivity rozšířili v loňském roce o otužování. A i když se to nezdá, horolezectví a otužování mají něco společného. Základem je dobrá parta lidí. „Podle mě je jak skalní lezení, tak otužování spojeno s intenzivním zážitkem. Pro mě je důležité, že jsme venku v přírodě. Jsem rád, že jak v našem horolezeckém oddíle, tak v Novém Městě obecně, se najdou na obě aktivity prima parťáci. V dobré partě se dobře leze i otužuje,“ říká člen novoměstského týmu horolezců.

Zmrzlé úterky zavedl Trip Team na podzim loňského roku. „Na našich úterních ponorech se schází pět až deset otužilců. Ve skupině na WhatsAppu pak domlouváme další termíny. Rádi uvítáme i další zájemce. Sám jsem byl mile překvapen, kolik dalších otužilců ve městě máme. Nechtějí se nechat organizovat a užívají si vodu i bez nás,“ doplňuje Jaromír Čejka.

Kostel svaté Kunhuty v Novém Městě na Moravě.
Před 140 lety se narodil děkan Müller: zařídil výzdobu kostela v Novém Městě

Otužování se věnuje čím dál víc lidí. Členové Trip Teamu nechtěli zůstat pozadu. „Když si vzpomenu, jak jsme se v říjnu třásli zimou, musím se smát. Teď je na Čerňáku led a je to v pohodě. Vhledem k osobní zkušenosti mám obavy, že na otužování se dá vytvořit i určitá závislost. S obavou tak hledím k jaru a létu,“ směje se.

Při otužování je třeba dodržovat pár základních pravidel. Respektování věku a zdravotního stavu, postupnost, prvotní prohřátí těla během nebo rozcvičkou a následné dodání tepla pohybem či teplým nápojem. Alkohol před plaváním i po plavání nepřichází v úvahu. „Osobně si myslím, že je možné začít kdykoliv. Člověk ale musí pozorně vnímat reakci svého těla a mysli a řídit se podle ní. Naše parta začala v září, a to byl dobrý nápad,“ myslí si jeden z novoměstských otužilců.

Ledová stěna ve Víru.
Ledová stěna u Víru: letos jen oči jen pro pláč, připomeňte si její krásu

Novoměstský Trip Team sdružuje zájemce o sportovní činnost, zejména pak o horolezectví. V letošním roce se opět zaměřují i na děti a mládež. Tentokrát s projektem S Trip Teamem o krok výš a dál. „Jedná se o seriál deseti akcí pro členy z oddílu i pro veřejnost. Kombinují lezení ve všech jeho formách s dalšími outdoorovými aktivitami. Zapojujeme osvědčené aktivity z let minulých, jako je Zlatá běžka, tedy závod pro děti v běžeckém lyžování, nebo Noční závod za úplňku, kdy se závod jezdil v noci s čelovkou. Letos jsme přidali i novinky, jako je společné lezení s mládeží z jiných novoměstských organizací, výjezdy na umělé stěny v okolí či kurzy první pomoci jak pro děti, tak pro dospělé,“ vyjmenovává plánované aktivity klubu Jaromír Čejka.

V minulých letech byly projekty Trip Teamu podporované městem Nové Město na Moravě a také Krajem Vysočina. I pro letošní rok věří horolezci v další spolupráci.