Budou od nového či od původního zaměstnavatele? „Skupina horníků se mnou navštívila ombudsmana Otakara Motejla a jeho zástupkyni Jitku Seitlovou. Ti jsou přesvědčeni, že nároky horníků by měl hradit původní zaměstnavatel a nikoliv nový, který s tím nemá nic společného,“ vyjádřil se senátor Josef Novotný.

O doplatcích rozhodne soud

Do zaměstnávání „odfáraných“ horníků se nikdo nehrne, a to právě proto, že dosud není jasné, kdo bude jejich zákonné doplatky hradit. „Na šachtě jsem skončil 22. února a novou práci jsem našel,“ uvedl jeden z těch šťastnějších bývalých horníků Martin Šimáček.

Svého nového zaměstnavatele předem upozornil, jak se věci mají. „Vypadá to, že celou věc bude nutné řešit soudní cestou,“ dodal muž.

Bývalí zaměstnanci Geamu se po získání rozboru od ombudsmana obrátili na svůj někdejší podnik se žádostí o doplatky. „Žádné peníze vyplatit nemůžeme, není to ničím podložené, nemáme k tomu žádné oprávnění. Tuto záležitost musí rozhodnout soud,“ sdělil Břetislav Sedláček, pověřený řízením závodu Geam Dolní Rožínka.

Uspějí bývalí horníci?

Několika horníkům, kterým se podařilo najít zaměstnání, zatím jejich noví zaměstnavatelé doplatky nevyplácejí, avšak většina „vysloužilců“ je bez práce a pobírá podporu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude podle senátora Novotného sporný odstavec zákona rušit. „Pokud se změny v zákoníku podaří přijmout ještě letos, mají horníci podle právníků veřejného ochránce trošku menší šanci vysoudit svůj zákonný nárok, protože dostali vyplaceno odchodné ve výši dvanáctinásobku platu,“ upřesnil senátor.

„Je ale pravděpodobné, že změny nabudou platnosti až od poloviny příštího roku. Pak by mohlo soudní jednání skončit ve prospěch horníků," dodal.