Jak to? Několik desítek horníků z uranového dolu Rožná 1 v Dolní Rožínce, kteří ukončili práci v podzemí do konce roku 1992, měli totiž smůlu. Odfárali maximálně povolených 2100 směn, ale díky specifičnosti svých profesí to stihli dříve než zákonem stanovených 10 let – potřebných pro přiznání předčasného důchodu. Hrozilo jim tak, že v pětapadesáti do penze nepůjdou.

„Jsem pochopitelně rád, že to tak dopadlo. Do těch potřebných deseti let mi chyběly jenom tři dny,“ sdělil Miroslav Jeřábek, který z dolu v Dolní Rožínce odešel v roce 1992.

„Do důchodu, tedy do pětapadesáti let, mi chybí ještě osm a půl roku,“ dodal v souvislosti s aktuální zprávou muž.

Informací je nadšen také Ivo Fafílek z Dolní Rožínky. Od doby, co po dosažení expozice musel odejít z podzemí, pracuje v dole na povrchu. „Chyběly mi zhruba tři měsíce, abych splnil podmínku nejenom 2100 odfáraných směn, ale i deseti let. Je mi jedenapadesát, takže mi teď zbývají ještě čtyři roky do důchodu,“ uvedl bývalý horník uranového dolu Rožná 1.

S hromadnou žádostí o snížení tvrdosti zákona se na ministerstvo obrátil senátor Josef Novotný, kterého o to bývalí horníci požádali. „Ministr Nečas koncem minulého týdne naše námitky uznal a žádosti vyhověl,“ informoval včera Novotný.

V praxi byla vydána příloha příkazu, která pověřuje Českou správu sociálního zabezpečení, aby v tomto případě kladně rozhodovala o nedodržení podmínky stanovených 10 let. Nejdéle do celkem chybějících 364 dnů. „Této podmínce s velikou rezervou vyhovují všichni horníci, za které jsem žádost poslal,“ potvrdil senátor Novotný.

Ministerstvo práce a sociálních věcí do včerejší uzávěrky Deníku ke snížení tvrdosti zákona oficiálně zprávu neposkytlo. „Čekám na všechna potřebná vyjádření,“ uvedl Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Úlev by se ale měli dočkat i další horníci. „Hledáme určitá řešení i pro ty, kteří odešli z dolů po roce 1992. Právní úprava by měla být hotová do konce roku,“ tvrdí Novotný.