„Ministr pověřil Českou správu sociálního zabezpečení s účinností od 1. srpna 2008 odstraňováním tvrdostí, které se vyskytnou u provádění sociálního zabezpečení některých bývalých horníků,“ uvedl Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle jeho slov mohou horníci, kteří „odfárali“ do konce roku 1992 povolených 2100 směn, ale „stihli“ to dříve než za deset let stanovených zákonem, nyní odesílat své žádosti o penzi. Už se nemusejí obávat, že půjdou do důchodu nikoliv v pětapadesáti, ale téměř o deset let později. „Do splnění podmínky deseti let mi chyběly jenom tři dny,“ upozornil bývalý horník Miroslav Jeřábek z Bystřice nad Pernštejnem.

Důchodu v pětapadesáti se dočká za osm a půl roku. Čas do konce září Hromadnou žádost za několik desítek horníků na Bystřicku podal v dubnu ministerstvu práce a sociálních věcí senátor Josef Novotný.

„Tvrdost zákona byla odstraněna, pokud se jedná o nedodržení stanovených deseti let v dole, nejdéle však do chybějících tří set šedesáti čtyř dnů. A tomu všichni dotčení horníci s velkou rezervou vyhověli,“ sdělil senátor Josef Novotný.

Žádosti horníků by se měly zpracovávat a vyřizovat od konce září. „Jednotlivé okruhy byly dohodnuty s vedením odborového svazu a budou řešit případy, kdy bývalí horníci často jen o několik dnů nesplnili přísné podmínky pro možnost dřívějšího odchodu do důchodu. Stanovily to tak právní předpisy počátkem devadesátých let, a horníci je nemohli ovlivnit,“ dodal mluvčí ministerstva.