Nová autobusová zastávka, hezké pláže nebo mola s altánem. To všechno má vzniknout v okolí Velkého žďárského rybníka. Podle architektky a krajinářky Lucie Radilové jde o unikátní území, kdy se centrum města mísí s nedotknutou přírodou. Jenže místní mají k plánům i výhrady. „Žijí tady husice, labutě, ledňáček nebo vzácné druhy hmyzu. Pokud se to tu překope, přijdou o místo k životu,“ ozývá se s námitkou jedna žena, která se přišla na projednání studie podívat.

Žďárský starosta Martin Mrkos následně ujišťuje, že mají v plánu brát na rostliny i živočichy ohled. „Zvířatům domov nikdo brát nechce. Víme, že tady máme vzácný ekosystém. Netradiční už je to, že v centru města máme takovou velkou plochu. Chceme s ní pracovat. Je to i potřeba, aby mohl rybní plnit retenční funkci a chránil město před záplavami. V minulosti se už stalo, že se voda přelila přes okraje. A nejen kvůli zvířatům se ještě sejdeme s ochranáři, abychom to probrali,“ ujišťuje starosta.

Rybník Velký Posměch.
Hlínu z rybníku Velký Posměch využije Žďár ke stavbě parku

Uprostřed rybníka se nad hladinou tyčí ostrov. Ten je kromě stromů a zeleně plný života díky zvířatům, kteří tam mají útočiště. Člověk se tam suchou nohou nedostane. „Dopadne to tak, že ostrov tam zůstane. S tím nic dělat nebudeme,“ slibuje Mrkos a zdůrazňuje, že primární motivací změn je zabránění záplav při přívalovém dešti. Rybník odbahní a hladina bude níže než doteď.

Zkrášlení okolí pak má přitáhnout více lidí, kteří by v něm trávili volný čas podobně jako v parcích.

Video: lidé debatovali o úpravě rybníku ve Žďáře nad Sázavou.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Navzdory změnám však z Velkého žďárského rybníka nemá být veřejná plovárna. Podle krajinářky Radilové přírodní ráz místa zůstane. „Cílem je dostat lidi do okolí vody, ne do ní. I když se nějací odvážlivci samozřejmě vykoupou. Lidé tu najdou odpočinek, zpříjemní si čekání na autobus nebo si tady v zimě zabruslí. Zatím jde každopádně jen o studii. Projekt ještě není hotový. Proto oceníme i připomínky, co by se lidem mohlo líbit a jak si to sami představují. Oni to budou využívat,“ vysvětluje architektka.

Všemožné prolézačky už můžou ve Žďáře využívat čtyřnozí mazlíčci na psím hřišti
Ve Žďáře otevřeli první psí hřiště. Chlupáči proskakují kruhy a zdolávají stěny

Že je potřeba na projektu ještě zapracovat, si myslí také žďárská obyvatelka Jiřina Kolínská. „Vidím rozpor v tom, že z toho nemá být koupaliště. Přitom je cílem dostat lidi k vodě. Budou tu mola, altány. To přímo ke koupání vybízí. A v návrzích mi chybělo také sociální zařízení nebo parkoviště. Počet lidí se zvýší, takže s tím je nutné počítat i s tímto,“ zamýšlí se žena ze Žďáru.