Kromě hudby Horácký džbánek opět nabízí i jedinečnou náladu - i jeho letošní ročník, už pětatřicátý, uvítá dnes a zítra příchozí na nádvoří zámku Kinských. Návštěvníci totiž na Džbánku nehledají jen hudbu, ale i jedinečnou atmosféru, kterou je festival proslulý. „Místo, kde se Džbánek koná, k tomu hodně přispívá. Zámecké nádvoří, plné zeleně a ze všech stran chráněné, je ideální prostor," řekla Marcela Lorencová, ředitelka Kultury Žďár. Hudbu jako vždy doplní doprovodné aktivity pro děti i dospělé.

Festival je tradičně dvoudenní, a program obou festivalových dnů slibuje posluchačům skvělý zážitek. Dnes, v pátek 5. srpna, ho v 17 hodin otevřou Trapeři & Robert Křesťan – koncert legendární brněnské skupiny ze 70. let, první kapely Roberta Křesťana, která teď ožívá v novém obsazení. Diváci se mohou těšit i na Jitku Vrbovou, zpěvačku, která je známá především jako výrazná představitelka žánru trampské a country hudby, ale věnuje se i jazzu a swingu. Dalšími taháky dneška jsou Přímá Linka Tomáše Linky, zpěváka a hlavně legendárního hráče na foukací harmoniku, nebo, také už legendární, recesistická slovenská skupina Lojzo („ľudový orchester jednoduchej zábavy obyvateľstva") stylově na pomezí folku a hospodského rocku.

Změna v programu

Horké chvilky připravili pořadatelům Zydeco Bayou Alligators z Německa, kteří měli být jakousi třešničkou na dortu sobotního programu, ale doslova na poslední chvíli z něj „vypadli". „Nemohou přijet pro nemoc spojenou s náhlou operací," vysvětlila Věra Sedláková, dramaturgyně Kultury Žďár. „Jsme ale rádi, že se povedlo rychle sehnat kvalitní náhradu. Je to Petra Börnerová trio – kapela české zpěvačky Petry Börnerové a jejího manžela, slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého. Bubnuje s nimi také Tomáš Bobrovniczký junior, bubeník teprv sedmiletý, ale velmi nadaný a šikovný. S rodiči příležitostně vystupuje od loňska," představila trio Sedláková.

Protože dobrou muzikou jsou nabité oba festivalové dny, sobota nabídne další přehlídku legend, třeba vystoupení Kamila Střihavky a kapely Leaders, jejichž nová akustická podoba si při jejich premiérovém turné v roce 2014 získala tisíce příznivců. Nečekaně velký úspěch akustických koncertů kapelu přesvědčil pokračovat v této unplugged verzi. Po téměř dvouleté přestávce se vrací na pódium Jan Nedvěd, ve Žďáře zazpívají i Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá, písničkářka a básnířka, která je svým osudem spjata s historií českého undergroundu. Zítřejší nabídku korunují koncerty Švihadla, nejtrvanlivější české reggae skupiny, a Fleretu, který patří na české hudební scéně ke stálicím. „A k Horáckému džbánku patří už léta jako k velbloudovi hrby," říkají pořadatelé z Kultury Žďár.

Sobotní koncerty začínají ve 14 hodin. Dvoudenní vstupenka stojí 480 korun, jednotlivě je páteční lístek za 260 a sobotní za 300 korun. Děti, které nepřerostly 145 centimetrů, mají v doprovodu rodičů už tradičně vstup zdarma.