„Jsem tu již asi popáté, a rozhodně ne naposledy. Pokaždé je na co se dívat a zároveň se nestačím divit, kolik druhů medu jsou včelaři schopni vyrobit. Nejtěžší je pak určitě volba, co si při odchodu zakoupit domů," popsal včera své bezprostřední pocity z výstavy šestačtyřicetiletý Jaroslav Navrátil ze Žďáru nad Sázavou.

Volbu měl o to těžší, že i v rámci již třináctého ročníku prodejní včelařské akce přichystali členové Základní organizace Českého svazu včelařů Nové Město na Moravě novinky. Podle jejího předsedy Jiřího Zavřela je k mání kromě medu s arónií, rakytníkem, zázvorem, jahodami nebo s ostružinami nově rovněž med se skořicí. „V nabídce je velké množství zboží, jen medoviny jsem napočítal kolem osmi druhů," konstatoval Zavřel. Nechybí ani medové pivo, předměty z vosku jako svíčky nebo drobné postavičky, ani zdobené perníčky. Příchozí však zaujmou také živé včely v proskleném úlu či včely pod mikroskopem. Přímo naproti muzeu je možné navštívit městské arboretum.

„Největší přínos výstavy spatřuji v navázané spolupráci se školskými zařízeními. Na příští týden projevilo zájem přijít se podívat už dvacet čtyři školních tříd. Čeká je nejenom výklad týkající se včelařství, ale také ochutnávka medu," poznamenal předseda Jiří Zavřel.

„Výstava potrvá do 17. listopadu. Návštěvníci jsou vítáni ve všední dny od 8 do 17 hodin. V sobotu a v neděli je otevřeno mezi 9. a 17. hodinou," dodala Petra Tomášková z Horáckého muzea.