Poklidný život obyvatelům Zvole a přilehlých částí zpestřují nejrůznější kulturní akce. V únoru mohou návštěvníci narazit na masopustní průvod, nazývaný také jako ostatky. „V Branišově se ostatky pořád dodržují. Je to tradiční akce, kdy masky projdou celou vesnicí. Zakončené jsou zábavou. Loni byla, letos záleží, jestli nám ji povolí hygienické předpisy vzhledem ke koronaviru,“ popsal masopustní veselí starosta Zvole, pod níž Branišov spadá, Mojmír Starý.

První návrh a plán víceúčelové budovy, která vznikne v centru obce.
V centru Zvole vyroste víceúčelový dům: podívejte se, jak bude vypadat

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkDalší tradicí je velikonoční hrkání v Branišově. Na Zelený čtvrtek zvony odlétají do Říma a jejich hlas zastupují hrkačky. Chodit hrkat je v obcích výsadou dětí. Branišovští hrkači mají pro tuto činnost i speciální nástroje, hrkací trakaře. „Do hrkání se zapojuje hodně dětí. Začínají v pátek a končí v sobotu,“ přiblížil starosta.

Ani Zvole není ochuzena o pouťovou zábavu. „Tradiční pouť je každý rok okolo svátku Panny Marie Karmelské, který se slaví šestnáctého července. Termín pouti je tak vždycky v blízkosti tohoto svátku. Slaví ho kromě naší farnosti i farnost v Rožné, takže jeden týden je pouť u nás a ten další v Rožné,“ objasnil Mojmír Starý.

Jak ve Zvoli, tak v Branišově se každý rok slaví i hody. Ty mají svůj osobitý ráz. Nesmí na nich chybět koně a především beran u máje, který na sebe vzal hříchy celé obce, spáchané v daném roce. Kati jej chtějí za ně popravit, hlavní jezdec mu dává pardon, družička se za něj přimlouvá, ale generál nesmlouvavě požaduje popravu. Nakonec beran dostává milost a jeho život je zachráněn. „Tradici hodů držíme už mnoho let, a to okolo svátku svatého Václava. Ve Zvoli je termín spojený právě se svatováclavským svátkem. V Branišově je pak pořádáme první říjnovou neděli,“ dodal starosta Zvole.