Je devět hodin ráno a hodinový manžel - čtyřicetiletý Josef Rosecký z Přibyslavi - plní první dnešní zakázku. V jedné havlíčkobrodské pojišťovně připravuje panel na letáky. Za chvilku je hotovo a Rosecký míří za další prací.

Tentokrát bude opravovat spáry v sádrokartonu v podkrovním bytě nedaleko brodské polikliniky. Mezi prací si najde čas i na krátké popovídání.

„Větší akce, hlavně malířské a natěračské práce, dělám s panem Pavlovičem z Modlíkova. Lidé se často ptali, jestli bychom jim nemohli také něco opravit, a tak jsme začali dělat všechno,“ popisuje Rosecký.

Vy děláte všechno

Jako živnostník pracuje už sedmým rokem, má čtyři živnostenské listy - na zámečnictví, malířské a natěračské práce, stavební dokončovací práce a vodoinstalatérství. Kromě toho je na plný úvazek zaměstnán v jedné přibyslavské strojírenské firmě.

O hodinových manželích se poprvé dozvěděl z televize. Vzhledem k šíři služeb, které nabízí, se před půl rokem rozhodl, že své působení zařadí v internetové inzerci právě pod kolonku hodinový manžel. Že by si jeho profesi někdo spletl s nějakými jinými službami, se mu ještě nestalo. Lidé už toto zaměstnání znají.

„No, jó, vy jste ten hodinovej manžel, vy děláte všechno,“ vítali ho nedávno na jednom pracovišti. Jeho zákazníky jsou většinou starší lidé nebo rodiny, kde má manžel časově náročné zaměstnání. Lidé ho také často volají proto, že nemají s danou prací zkušenosti.

„Dělali jsme v rodinném domku, kde si nás objednali na opálení a natření oken. Jedno okno měli udělané, ale trvalo to týden. My jsme za týden udělali zbytek domu,“ dává příklad. Rosecký si myslí, že by se touto profesí uživit dalo. Zima ale bývá na zakázky slabší.

Svátek nesvátek

Nejčastěji vyráží natírat fasády, střechy a okna nebo malovat byty. Už ale také na objednávku sekal zahradu nebo štípal dřevo. Často pracuje o víkendech, někdy musí přispěchat svátek nesvátek. „Na silvestra jsme čistili kanalizační šachtu v přibyslavské bytovce,“ vzpomíná. Za objednávkami dojíždí až do okruhu 50 km.

„Tohle přijde všechno červeně,“ ukazuje na stěny podkrovního bytu. Za pár dní tu bude malovat. Vrací se zpátky ke spárám v sádrokartonu. Nemá času nazbyt, ve dvě hodiny mu začíná odpolední směna.

Zuzana Klementová