Parkování na Vratislavově náměstí v Novém Městě vyžaduje velkou trpělivost. Nechat auto v centru v ranních hodinách v době zásobování obchodů a v odpolední dopravní špičce je takřka nemožné. A kvůli odstaveným autům pak nemohou ani zásobovací vozy najíždět k obchodům a jejich řidičům nezbývá, než zůstat stát uprostřed silnice.

Parkování a průjezdnost náměstí zhoršují navíc zaměstnanci podniků sídlících v centru města. Ti přijedou ráno do zaměstnání a svoje auto na parkovišti nechají stát až do odpoledne. „Někdy je to opravdu hrozné. Vjedete na parkoviště, a tady stojí náklaďáky, takže nemůžete ani projet. Vycouvat se nedá, protože je tady jednosměrka, a navíc se skoro hned za vámi začnou řadit další auta,“ posteskl si jeden z řidičů.

Žalostný stav by se měl brzy zlepšit právě pomocí dvou parkovacích automatů. Návrhy na jejich umístění už sice novoměstští zastupitelé několikrát odmítli, ale teď na sebe vzala konečné rozhodnutí rada města. „Našli jsme cestu, jak se vyhnout opětovným diskusím v zastupitelstvu, vedoucím patrně znovu k odmítnutí zpoplatnění parkování. Vydali jsme totiž nařízení města, které schvaluje pouze rada,“ vysvětlila starostka Zdeňka Marková.

Dva parkovací automaty za necelého půl milionu korun už má Nové Město objednané. Od prvního července je řidiči najdou na obou stranách náměstí.

Ivan Lidmila