Tam, kde budou překročeny povolené limity, kraj požádá hygieniky o výjimku. Zároveň bude hledat řešení, jež pomohou situaci zlepšit. Opatření ale budou prováděna podle finančních možností kraje, řekl hejtman Miloš Vystrčil.

"Budeme k tomu přistupovat rozumně," řekl Vystrčil. Podle něj mohou nastat situace, kdy by technická řešení, která by zajistila, snížení hluku v domech, byla velmi drahá. Pokud by je kraj prováděl, muselo by to být například na úkor rozvoje školství nebo zdravotnictví, podotkl.

Vystrčil uvedl, že snížení hluku z dopravy nemusí zajistit jen výměna oken v postižených domech. "Také to může být snížení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu nebo stanovení dlouhodobé objížďky pro nákladní auta," uvedl. Svoji roli může hrát povrch silnice - zda je dlážděný či asfaltový - technický stav vozidel nebo to, zda auta dodržují povolenou rychlost.

Kraj Vysočina spravuje skoro 4600 kilometrů silnic. Již bylo prokázáno, že hlučící auta škodí obyvatelům domů u průtahu obcí Kostelec. První měření z podnětu kraje budou asi provedena ještě letos. Peníze na některá opatření ke snížení hluku by měli mít krajští silničáři ve svém rozpočtu už příští rok.

U 420 kilometrů státních silnic I. třídy na Vysočině se již hluk měří. Nadměrná zátěž byla zjištěna v 58 lokalitách. Vylepšení situace postižených lidí bude záviset na přísunu peněz ze státní pokladny. V tomto roce má jihlavské Ředitelství silnic a dálnic na protihluková opatření několik milionů korun. Jako první se zlepšení dočkají obyvatelé asi 60 domů v Želetavě na Třebíčsku, kteří dostanou nová okna.