„Lidé v těchto dnech často odpalují petardy, a to především na sídlištích, hlavně v místech, kde se více zdržuje mládež. Evidujeme mnohé stížnosti, ale máme ten problém, že než se na místo dostaneme, už tam nikoho nenajdeme. Nedaří se nám chytnout pachatele přímo při činu," uvedl vedoucí Městské policie Nové Město na Moravě Jiří Hradil.

V období svátků novoměstská policie své hlídky neposiluje, slouží standardně dva strážníci. „Dvoučlenná hlídka je většinu času na obchůzce. Když si pak někdo stěžuje na hluk z petard a ohňostrojů, nemáme šanci se přemístit včas. Po příjezdu tam nikdy nikoho už nenajdeme. A i kdybychom někoho na místě viděli, nemůžeme mu už prokázat, že to byl on, kdo způsobil hluk. Je to neřešitelný problém," řekl Jiří Hradil.

Podle starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy by ale ani více policistů v ulicích města nepřineslo žádný efekt. „Máme dost městských policistů na to, aby se v případě velkých akcí, jako jsou například světové poháry, podařilo zajistit v Novém Městě pořádek. Na Silvestra jsme nepředpokládali žádná extrémní rizika, ale otázkou je, jestli při takovém množství petard, které lidé o půlnoci odpalují, vůbec existuje nějaký adekvátní počet policistů. Obvykle je to tak, že dostanou oznámení, a než na místo přijedou, tak je stejně pozdě. A bylo by pozdě, i kdyby jich bylo dvacet," podotkl Michal Šmarda.

Městská vyhláška

Jediné, co by snad chtělo vedení města v letošním roce napravit, je osvěta. „Řada lidí vůbec neví o existenci městské vyhlášky, jež zakazuje používání pyrotechniky v centru města, konkrétně v městské památkové zóně. V tomto případě jsme prevenci poněkud zanedbali a měli bychom to napravit, určitě se na to teď více zaměříme. Na druhé straně je ale pravda, že tento problém je vždy jen na Silvestra a na Nový rok. V průběhu roku je Nové Město poměrně klidné, i když jsou nějaké oslavy. Rušivě působí snad jen větší soukromé akce, to se nám ale většinou daří nějakým způsobem vyřešit," prohlásil starosta Šmarda.

Kromě hluku z petard či menších ohňostrojů musí novoměstští strážníci řešit také některé další problémy, jež se svátečními volnými dny přicházejí doslova ruku v ruce. „Jde zejména o nadměrné požívání alkoholu. I v letošním roce jsme museli hned na Nový rok řešit několik podobných případů. Šlo například o zklidnění opilého muže v Novém Městě na Moravě. A v místní části města, v Olešné, jsme zase museli usměrnit jednu podnapilou slečnu. Jinak byl tentokrát celkem klid. Bylo to v podstatě stejné jako každý jiný rok. Naštěstí jsme nikoho nemuseli vézt na záchytku a ani jsme nebyli voláni k žádné velké rvačce," vyjádřil se Jiří Hradil.