Na řadu tak spíše než profesionální pečovatelky přicházejí příbuzní, kamarádi nebo ochotní sousedé.
Ještě donedávna fungovalo dopolední hlídání dětí v suterénu žďárské polikliniky, kde je zajišťovalo Rodinné centrum Srdíčko. Teď je služba víceméně nefunkční – maminky prý o ni neměly zájem.
„Nabízet dopolední hlídání dětí jsme začali loni v listopadu, protože jsme věděli, že ve Žďáře nic podobného nefunguje, a chtěli jsme proto maminkám vyjít vstříc. Opravdu nás pak proto překvapilo, že nikdo neprojevil zájem,“ uvedla Kateřina Šalandová, koordinátora Rodinného centra Srdíčko. Pracovnice centra se přitom snažily rodičům službu přiblížit.
Obcházení s letáčky
Informace o ní byly uvedeny v médiích, na webových stránkách Srdíčka a nabízeny byly také přímo rodičům, kteří s potomky dorazili do žďárské polikliniky.
„Obcházela jsem polikliniku, nabízela lidem letáčky. Ale většina rodičů spoléhá spíš na babičky nebo příbuzné,“ podotkla Šalandová.
Hlídání dětí v rodinném centru, jež disponuje velkou místností, sociálním zařízením, kanceláří, předsíní s šatnou a malou kuchyňkou, by přitom rodiče nijak nezruinovalo. Hodina péče o dítě tam přišla na 50 korun.
V současné době už v Srdíčku hlídací služba v podstatě nefunguje, i když je možné se individuálně domluvit po telefonu. Je pak na pracovnicích Srdíčka, zda budou mít možnost zajistit pro dítě pečovatelku. Ta tam vzhledem k nízkému zájmu rodičů nastálo být nemůže.
S prosbou o pohlídání dětí by nepochodili ani ti, kteří osloví Oblastní charitu Žďár nad Sázavou. „Tuto službu neposkytujeme. Pokud se ale rodiče s dětmi u nás účastní nějakého programu, o potomky se jim naše pracovnice postarají. V tomto případě jsou ale děti hned ve vedlejší místnosti, kousek od rodičů,“ vysvětlila Lenka Judová z Oblastní charity Žďár nad Sázavou.
Jednou z posledních možností pro ty, kteří nutně potřebují své potomky nárazově či pravidelně hlídat, jsou inzeráty a služby speciálních agentur.
Agentura však ve Žďáře nefunguje a inzerátů je poskrovnu. Navzdory tomu, že existují speciální servery, jako je třeba hlidarna.cz nebo hlidanicko.cz, okres Žďár nad Sázavou tam v inzerátech figuruje jen ojediněle.
Zadá-li například maminka požadavek do vyhledávače na prvně jmenovaném webu, vyjede jí nejbližší „hlídačka dětí“ v okrese Brno-venkov, Třebíč nebo Pelhřimov.
Také ceny, za něž tyto pečovatelky své služby nabízejí, jsou poměrně vysoké. Hodina hlídání přijde na zhruba 120 korun. Při dlouhodobé spolupráci je cena nižší – ratolest rodičům pečovatelky obstarají i za 70 korun za hodinu.
Pomoc sousedů
„Sto dvacet korun za hodinu by pro mě bylo určitě moc. Navíc bych se bála dítě svěřit někomu, koho neznám. Když si potřebuji něco vyřídit, odložím malou ke své mamince nebo sestře. Jednou, když byla nouze a ani jedna nemohla, jsem se domluvila se sousedkou. Má taky malé dítě, takže jí to snad někdy vrátím,“ nechala se slyšet Jana Novotná ze Žďáru nad Sázavou.
To, že rodiče dávají před profesionálními pečovatelkami přednost známým a příbuzným, potvrzují i ve žďárském informačním centru sídlícím v budově Staré radnice. Nezaznamenávají totiž výrazný příliv dotazů maminek, které pátrají po možnosti, kde svoji ratolest na pár hodin odložit.
„Občas se samozřejmě někdo o tuto službu zajímá, ale dotazů je jen pár do roka. Spíše než na hlídání dětí se ale rodiče ptají, kam se dá ve Žďáře s dětmi vyrazit za špatného počasí,“ popsala pracovnice informačního centra.