Ve 14. ročníku soutěže se o přízeň odborníků i laické veřejnosti uchází stavby, jež na území kraje „vyrostly" mezi 1. lednem 2014 a 31. prosincem 2015. Sedm z nich stojí na Žďársku. „Přihlášeno je celkem čtyřiadvacet projektů," řekl Martin Pertl ze Spolku Stavba Vysočiny, který každoročně stavbařské klání o nejlepší novostavbu či rekonstrukci v kraji vyhlašuje. „Cílem je podpořit investory, projektanty, architekty či stavební firmy," dodal Pertl.

Dvě „želízka v ohni" má letos v soutěži Velké Meziříčí, jedním z nich je rozhledna na Fajtově kopci. „Přihlásili jsme ji společně se zhotovitelem stavby, firmou Atika, která tam odvedla obrovský kus práce. Jsme na rozhlednu pyšní, moc se povedla. Věříme, že by si titul zasloužila. Přináší návštěvníkům města pěkné zážitky, a tedy máme u odborné poroty i u veřejnosti šanci. Už jsem také hlasoval," řekl s úsměvem Jiří Novotný, předseda Ski klubu Velké Meziříčí, který nechal rozhlednu na „Fajťáku" vybudovat. Stála zhruba devět milionů korun a jako dárci přispěly i soukromé osoby, instituce nebo firmy.

Na unikátní rozhlednu za necelý rok od otevření přišlo kolem třiceti tisíc lidí. „Zájem je velký, a nás to velmi těší," dodal Novotný. Věž ve tvaru šroubovice letos získala titul Rozhledna roku v celostátní anketě.

Druhým zástupcem města je v soutěži silnice II/602, úsek Velké Meziříčí Jabloňov. Stavbou Vysočiny se mohou stát i městské lázně v Novém Městě na Moravě.

„Máme tvrdou konkurenci, soutěží spousta hezkých a užitečných staveb. Ale myslím si, že v obou částech soutěže šanci máme. Lázně se povedly, stavba je to architektonicky zdařilá, má užitnou hodnotu a byla postavena za dobré peníze. Její největší hodnotou zřejmě je, jak je zasazená do prostředí. Nepříliš hezkou lokalitu udělaly přitažlivou," řekl starosta Michal Šmarda. Lázně za téměř sto milionů Novoměstští plně hradili z rozpočtu města.

I Bítešští se účastní soutěže, a to s kompletně přestavěným Masarykovým náměstím. „Na největší stavbu za poslední období jsme pyšní. Naše náměstí obdivují místní i hosté, pro čistý výraz i jedinečné spojení všech funkcí náměstí včetně dopravního terminálu. Vhodně navržená zeleň, citlivě zakomponovaná do památkově chráněného centra města, jen podtrhuje celkový výraz tohoto výjimečného díla," popsal Milan Vlček, starosta Velké Bíteše.

V konkurenci kandidátů na titul Stavba roku dál ze Žďárska figuruje centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem, Žďár nad Sázavou nominoval přestavbu městského divadla. Soutěží rovněž náročná rekonstrukce železniční koleje č. 1 a 2 Sklené nad Oslavou Ostrov nad Oslavou.

Kdo soutěží?

Soutěžní stavby Žďárska: rozhledna Velké Meziříčí; městské lázně Nové Město n. M.; Masarykovo náměstí Velká Bíteš; centrum Eden Bystřice n. P.; divadlo Žďár n. S.; rekonstrukce koleje č. 1 a 2 Sklené n. Osl. Ostrov n. Osl.

Hlasování o Cenu veřejnosti trvá do půlnoci v neděli 22. 5., hlasuje se na webu soutěže Stavba Vysočiny. Kromě informací jak hlasovat jsou tam i fotografie a popisy všech zúčastněných staveb z kraje. Soutěž má 7 kategorií, vítěze určí odborná porota. Hejtman Vysočiny jako každý rok udělí i speciální cenu. Loni ji získala zdařilá stavba obecního úřadu ve Velké Losenici.