Námraza se v těchto oblastech zřejmě začne postupně tvořit během noci na čtvrtek. Následující noc meteorologové očekávají zesílení jihovýchodního větru na mírný, což přinese rychlejší tvorbu námrazy v polohách od 600 do 1000 metrů nad mořem. Tam by se mohla udělat vrstva silnější než tři centimetry. "Takto silná námraza může způsobit lámání větví stromů, trhání drátů elektrického vedení nebo ohýbání stožárů," uvedl ČHMÚ.

Celkově bude ve čtvrtek a v pátek proudit do Česka teplejší vzduch zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Bude tak panovat inverzní ráz počasí, kdy je v nížinách pod nízkou oblačností chladněji než na horách. Maximální teploty by se měly pohybovat od nuly do čtyř stupňů Celsia.

Námraza je vzhledem velmi podobná ledovce, která na začátku prosince způsobila kalamitu především v kolejové dopravě. Liší se jen způsobem vzniku. Nyní však z informací meteorologů nevyplývá, že by se tehdejší situace mohla opakovat.

Námraza vzniká zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy nebo oblaků při jejich styku s povrchem země či předmětů o teplotě pod bodem mrazu. Může se tvořit i srážením vzdušné vlhkosti na dostatečně prochlazeném zemském povrchu. Naopak ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch a z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů, elektrická vedení.