Na hasiče si hrál tříletý chlapec z Havlíčkovy Borové. Místo přilby použil tamburínu. Ta se mu na hlavě zasekla. „Aby ho hasiči vyprostili, museli použít tekuté mýdlo,“ poznamenala mluvčí krajského hasičského sboru Kraje Vysočina Petra Musilová. Nabídla Deníku přehled legendárních hasičských příhod posledních let.

Ilustrační foto.
Muž z Jihlavska porušil karanténu. Za šíření covidu dostal podmínku

Hůř, než chlapeček s tamburínou na tom byla holčička, která doma v Koněšíně na Třebíčsku uvázla hlavou ve sportovním stroji. „Dívenka měla hlavu mezi středovou tyčí a jedním ze šlapadel. Bez použití nářadí se hasičům po pár minutách podařilo hlavu vyprostit. Nezraněné dívence věnovali hasiči pro útěchu Dráčka Záchranáčka,“ popsala Musilová. Velkou chuť na sladkosti měl zase před týdnem chlapec z Velké Bíteše.

Strčil ruku do automatu, a nemohl ji dostat ven. „Hasiči ho vyprostili během chvilky. Rychlá akce to byla,“ komentovala Musilová.

Úsměvné zásahy posledních měsíců

kůň mezi balíky sena

čapí mládě ze sloupu elektrického vedení

kachňata v kanalizaci

kotě v sádrokartonu

kočka v okapu.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina

Špatně mohl dopadnout příběh patnáctiletého chlapce z Jihlavy, který si chtěl něco pěkného ulovit v kontejneru na elektroodpad. Zůstal uvnitř. „Velitel hasičů nechal kontejner jeřábem nadzvednout a otevřít poklop, kudy se odpad vybírá. Chlapec vylezl ven,“ popsala Musilová průběh záchranné akce.

Úsměvné zásahy lze podle hasičů rozdělit do dvou kategorií. Děti a zvířátka. Ani životy zvířat nejsou hasičům lhostejné. Kuriózní zásah zažili například jemničtí profesionální hasiči. V Bačkovicích na návsi spadl do kanálu šestnáctiletý jezevčík Míša. V jedné z částečně zasypaných rour nepoužívané kanalizace zůstal uvězněný. Po hodině se hasičům podařilo psa vyprostit, nezraněného jej předali majitelům.

Jiného psa z plotu vyprostili minulý týden hasiči ve Tmavě na Třebíčsku. Kotě z motoru tahali pár dnů před tím hasiči z Havlíčkova Brodu.

Dospělí ve statistikách hasičských humoresek figurují jen vzácně. Patří k nim nepřehlédnutelný muž na střeše banky na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. „Lidé volali na tísňovou linku. Měli strach, že chce ze střechy skočit,“ popsala situaci Musilová. Do záchrany se pustili havlíčkobrodští profesionálové, policisté i strážníci. „Překvapeni byli oni i muž. Ten nechtěl ze střechy skočit. Střechu opravoval, dal si pouze pauzu na svačinu,“ konstatovala Musilová.