Druhý stupeň, pohotovost, platil v úterý 30. června kolem šesti hodin ráno i na Svratce v Borovnici. První povodňový stupeň byl na 11 měřicích stanicích. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V Dalečíně se hladina Svratky kvůli vydatnému dešti v pondělí zvýšila o víc než metr. Z 86 centimetrů od rána do večerních hodin se dostala až na 195 centimetrů. Do úterka 06:00 klesla na 163 centimetrů.

Hasiči na Vysočině měli v pondělí kvůli počasí přes 50 výjezdů. Jak uvedli na svém webu, v úterý 30. dubna dopoledne zasahovali jen v Budkově u Moravských Budějovic, kde odklízeli strom ze silnice.

V Dalečíně se hladina Svratky kvůli vydatnému dešti v pondělí zvýšila o víc než metr. Z 86 centimetrů od rána do večerních hodin se dostala až na 195 centimetrů. "Ve dvou sklepech jsme měli připravená čerpadla, ale použít jsme je nemuseli. Povodňová vlna škody v obci nezpůsobila," řekl v úterý dopoledne starosta Pavel Kadlec s tím, že voda v řece rychle klesá. Na fotografiích, které přiložil, je zachycena situace na řece Svratce v Dalečíně k pondělní půl deváté večer.

Fotogalerie: Silné a vytrvalé deště trápily Vysočinu

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petry Musilové provádějí hasiči v úterý dopoledne sledování hladin vodních toků v kraji. "Žádné dramatické změny jsme nezaznamenali, na Sázavě aní jinde," sdělila v úterý 30. června ráno Petra Musilová.

Jak vypadala pondělní velká voda kolem Velkého Meziříčí kterým protéká řeka Oslava informoval velitel tamního Sboru dobrovolných hasičů Jaroslav Šišpela. "V ulici Hornoměstská jsme v pondělí odpoledne uzavřeli protipovodňovou hráz, ale voda se k hrázi naštěstí vůbec nedostala a pak už začalo svítit slunce. Teď ráno už je klid. Ty hráze jsme stavěli už před třemi týdny kvůli prudkým dešťům.Protože u nás je problém s velkou vodou hlavně ve směru od Měřína," vysvětlil Šišpela.

V pondělí museli kvůli velké vodě evakuovat dětský tábor Libická Lhotka u Libice nad Doubravou. O den později, 30. června dopoledne, se děti z evakuovaného tábora zdržují v areálu Pilnova statku v Libici. "Vedoucí se rozhodují, co dál. Jestli se vrátí do tábora nebo odjedou domů," informoval starosta Libice Václav Venhauer.

Jak dodal, hladina Doubravy opadla, žádné nebezpečí nehrozí.V pondělí dopoledne hasiči po dohodě s vedením Libice nad Doubravou letní tábor v Libické Lhotce na Havlíčkobrodsku evakuovali. Řeka Doubrava nastoupala k prvnímu povodňovému stupni.

Na Vysočině bude i v dalších dnech pršet  

Meteorologové stále předpovídají, že můžou i v příštích dnech na Vysočinu dorazit přeháňky či bouřky. Ve středu ještě bude podle předpovědi hezky. Tento den má být jasno až polojasno. Rtuť teploměru vyšplhá na 25 až 28 °C.

Ve čtvrtek bude nejdříve jasno až polojasno s denní teplotou do 26 °C. Postupně se však od západu zatáhne, lze očekávat přeháňky a bouřky.

V pátek bude počasí dost podobné, jen denní teploty klesnou v průměru o tři stupně Celsia. A přeháňky se objeví rovněž v sobotu při denní teplotě do 25 °C.