Dnes už sběratelé vzácných minerálů slavné heřmanovské koule jen těžko najdou. Navíc je místo, kde se vyskytují, chráněné. Od roku 1979 jde o přírodní památku, takže se nelegální těžba nemusí vyplatit. „Těžit se tam nesmí. A v podstatě už tam nikdo nic ani nenajde,“ nechala se slyšet Pavla Chadimová.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Sami místní nemají hledače těchto pozoruhodných nerostných útvarů příliš v lásce. V minulosti tam totiž zažívali přímo invaze hledačů minerálů. „Lokalita, kde se heřmanovské koule vyskytují, je jejich nájezdy už dost poničená,“ posteskla si Pavla Chadimová.

Heřmanovská koule je podle ní pojem. „Na internetu se prodává za poměrně velké peníze. Snažíme se to moc neprezentovat, aby nám sem kopáči s motyčkami nechodili,“ řekla starostka Heřmanova.

Kdo by si chtěl heřmanovské koule prohlédnout na vlastní oči, musí se vydat do muzea. Své místo mají například ve sbírkách Národního muzea v Praze, Moravského zemského muzea v Brně nebo v Městském muzeu ve Velké Bíteši.