„Vstupenky prodáváme za 250 korun. Pokladna Domu kultury je otevřena v pondělí, v úterý a ve středu od 13 do 17 hodin. V ostatní dny je možné využít pokladnu Kina Vysočina, kde lístky prodají vždy půl hodiny před prvním promítáním až do začátku posledního filmu," vysvětlila Věra Sedláková z Kultury Žďár.

Soňa Červená není pro Žďárany neznámou umělkyní. Místní publikum okouzlila svojí recitací Máchova Máje při zahajovacím koncertu Concentus Moraviae.

Červená se narodila v rodině zakladatele slavného prvorepublikového kabaretu Červená sedma, právníka Jiřího Červeného. Jejím pradědou byl známý královéhradecký výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václav František Červený.

S divadlem začínala po válce u Voskovce a Wericha, záhy ale zběhla k opeře a vážné hudbě. Té se pak věnovala celou profesionální dráhu, během níž zažila úspěch ve východním Berlíně, emigraci na Západ a hostování na velkých operních jevištích celého světa.

Vedle legendární Carmen se česká zpěvačka proslavila i v rolích verdiovských (Azucena v opeře Trubadúr, Ulrika v opeře Maškarní ples, Amneris v opeře Aida), wagnerovských (Brangäne v opeře Tristan a Isolda) a straussovských (Herodias v opeře Salome) i jako Klytaimnéstra v opeře Elektra.

Po několika desítkách let strávených v emigraci se vrátila zpět do vlasti a dodnes stále aktivně vystupuje. V roce 2004 obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia. 6. ledna 2011 jí na prknech Stavovského divadla udělil ministr kultury medaili Artis Bohemiae Amicis. Dne 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.