Letošní zpívání koled se neslo v poněkud jiném duchu, zvláštní posmutnělou atmosféru mu dodaly nedávné události v Ostravě. Proto ještě před samotným začátkem byla přítomnými uctěna památka obětí úterní ostravské tragédie minutou ticha.

Pak už se ale rozezněly vánoční melodie tak, jako ve stejný čas na dalších místech republiky. Zpívaly se jak staré klasické koledy, tak i písně „narozené“ o něco později. „S farním sborem máme výbornou spolupráci, jsme dokonale sladěni. Všichni se známe, takže nám to opravdu ladí“ okomentoval společné zpívání zvukař Jiří Gregor.

Ke zpříjemnění pravidelné předvánoční akce přispěli mimo jiné i zaměstnanci místní školy. „Ve školní kuchyni uvařili pro přítomné vánoční punč a čaj. Tak, jako každý rok,“ potvrdila předsedkyně herálecké kulturní komise Renáta Gregorová, která se rok co rok zhostí role hlavní organizátorky.

Vánoční punč měl úspěch, lidé si jej dávali nejen proto, že je horký nápoj zahřál, ale i pro jeho výbornou chuť. „Uvaříme čaj, přidáme badyán, celou skořici a hřebíček a nakonec přilijeme griotku a rum. Pokaždé nápoj postupně znovu a znovu dochucujeme, aby opravdu chutnal,“ prozradil osvědčený recept Pavel Teplý, vedoucí herálecké školní kuchyně.

„Čaj pro děti je zase z ovocné a lesní směsi ochucený višňovým sirupem a citronem. Každého z nápojů jsme navařili okolo třiceti litrů,“ dodal Pavel Teplý.

Členky kulturní komise připravily pro změnu něco k zakousnutí. Sladkou tečkou za společným zpíváním byly jejich vlastnoručně upečené perníčky. „Nepekly jsme je jen pro tuto příležitost, ale také na předešlou mikulášskou besídku. Ruku k dílu přiložily všechny členky kulturní komise,“ řekla Renáta Gregorová.

Místem konání tradiční akce se opět stalo prostranství před budovou základní a mateřské školy. Vánoční atmosféru letos ovšem nedokresloval sníh, jako tomu bylo loni. I přesto – díky vánočním melodiím a společnému setkání, při kterém se někteří neubránili dojetí, byla cítit vůně Vánoc ve vzduchu. „Je to pěkná akce, která k předvánoční době patří. Naladí na vánoční atmosféru a lidé se společně sejdou, což je skvělé,“ ohodnotil zpívání koled s Deníkem starosta Herálce Zdeněk Gregor.

Koledy se v Herálci prý zpívaly už dříve. „Bývalo to na Boží hod a zpívalo se u obchodního domu. Lidí se tam scházelo o něco méně. Když jsme ale zjistili, že Deník pořádá zpívání celostátně, tak jsme se připojili. A teď už jsme se pošesté sešli před školou a zazpívali si s dalšími lidmi z měst a obcí, které se k akci přidaly,“ usmál se Pavel Teplý.