„Přijíždějí kamarádi, přátelé. Jde nám o to připravit pro ně příjemný den v sedle. Oplatit jim, že podobná setkání pořádají oni pro nás," řekl Josef Filipi z herálecké Stáje Phoenix.

Koně jsou pro drtivou většinu účastníků Dne koní v Herálci životním stylem. „Když máte koně, můžete zapomenout na dovolenou. Každý den v týdnu musíte minimálně třikrát, čtyřikrát u koně být. Postarat se, aby měl krmení, pohyb, byl čistý a nic mu po zdravotní stránce nechybělo," řekl Filipi s tím, že v poslední době mezi lidmi zájem o ježdění na koních roste. „Třeba pro děti je lepší zájem o koně, než aby proseděly život u počítačů. S koňmi jsou venku, na čerstvém vzduchu, to prosívá jejich zdraví. Učí se zodpovědnosti. Něco jiného je starat o živého tvora, než krmit virtuální zvíře v tabletu. Koně formují u dětí správné životní hodnoty," prohlásil Josef Filipi.

Z Kamenné do Herálce přijela rodina Zástěrova. V ní má každý svého vlastního koně. „Já, žena, kluk i dcera. A teď už i jednoho navíc," usmál se Pavel Zástěra. „Zdědili jsme po babičce dům s pozemkami a tak můžeme chovat koně pro zábavu na svém," dodal koňák z malé vsi u Polné. Zástěrovi od dubna do října skoro každý víkend cestují po srazech a závodech. Sedmiletý Petr Zástěra seděl na koni dříve, než se naučil chodit. O svého čtyřnohého přítele se stará sám. „Když přijdu ze školy, udělám prvně úkoly a pak můžu jít ke koním," řekl nastávající druhák. Pavel Zástěra má se synem ještě jedno velkého „koníčka". Tím je fotbal. Sedmiletý Petr se po herálecké louce proháněl na koni v dresu jihlavských fotbalistů. S tátou jezdí pravidelně na stadion do Jihlavy fandit. „Ale dnes mají výkop s Plzní už od tří, tak vyhrají koníci," řekl v sobotu v poledne Pavel Zástěra.

Mezi diváky se objevila i Jarmila Drobná s dcerou Petrou. „Holka má za sebou první třídu a teď o prázdninách pilujeme čtení. Má rozečtenou knížku Ze života koníčků, tak jsme se přišly podívat na ty opravdové," usmála se maminka sedmileté holčičky. Ta přiznala, že má z koní trochu strach. „Jsou větší, než na obrázcích v knížce," řekla Petra s tím, že ale kvůli tomu od mamky slíbenou návštěvu některé z jezdeckých stájí a svezení na koni určitě neodmítne.

Den koní v Herálci finančně podpořila obec. „Hraje se u nás fotbal, aktivní jsou hasiči, ale jsme samozřejmě rádi za každou další aktivitu, která obohatí společenský život v obci," nechal se slyšet starosta Herálce Lubomír Gregor.

Stáje Phoenix Herálec se jmenuje po jednom z koní, které Josef Filipi vlastnil. Patří do kategorie malých rodinných. „Teď se staráme o čtyři koně," uvedl Filipi. Herálecké koně v zápřahu s kočárem zpestřili už nejednu svatbu v okolí.