Ten skončí už v neděli čtrnáctého února a nic na tom nezměnilo ani společné jednání hejtmanů s vládou. Vrcholní předtavitelé krajů se ani neshodli, jestli o nouzový stav vládu požádat či nikoliv. Schrek byl pro. „Kraje nebyly zřízeny a nejsou tu od toho, aby řídily boj s pandemií, která má celosvětový dopad,“ uvedl hejtman. Podle něj není adekvátním řešením vyhlašovat jednotlivě kraj od kraje stav nebezpečí.

Podle Schreka nouzový stav nepodmiňuje uzavření škol, restaurací a dalších oblastí života, které jsou ze strany občanů a podnikatelů vnímány jako problematické. „Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes sdělil, že řada opatření bude trvat i v případě, že nouzový stav skončí,“ uvedl po jednání Schrek. „Nouzový stav vnímám jako legislativní rámec a jako právní oporu pro fungování krajů během pandemie," dodal.

Ministr zdravotnictví již vyjmenoval, že se nezmění režim ve školách, kde je problém s testováním. Pro uzavření školy navíc není nutný nouzový stav. V restauracích bude nadále fungovat jen okénko, bez změny zůstává také ubytování, omezení na hranicích nebo návštěvy v nemocnicích. Hromadné akce jsou i nadále zakázány. Nekončí ani povinnost nosit roušky.

Podle výkladu Ministerstva zdravotnictví naopak nebudou mít stopku na horách, bude se tam však pracovat s rozestupy ve frontách. Dále už nebudou uzavřeny obchody, tam bude jen omezený počet osob na plochu, stejně tak budou fungovat i zoo nebo wellness, bazény a sauny. Nikoliv zastaven, ale omezen bude i ostatní sport.

Na úrovni kraje se průběžně diskutuje řada možných lokálních opatření a také seznam prostředků, které mohou situaci řešit. Vítězslav Schrek očekával, že se při odpolední videokonferenci hejtmanů s vládou dozví, jaký bude další postup a opatření. Jednání se ale protáhnout přes víkend, hejtmani se opět sejdou v sobotní podvečer.