„V 90. letech už ve Svazu Bystřice byla, ale tehdejší vedení města usoudilo, že to městu nic nepřináší, a tak z něj vystoupilo,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

„Měli bychom tam opět vstoupit od ledna 2008, pokud však do té doby nevznikne jiná organizace určená pro malá města, která by měla patřičnou váhu a byla rovnocenným partnerem zákonodárných institucí,“ upřesnil starosta.

Bystřičtí by za členství zaplatili 21 200 korun ročně. Radní se naproti tomu rozhodli neschválit vstup do Sdružení proti hazardním hrám, protože se domnívají, že se jedná o příliš malý subjekt na to, aby mohl účinně zasáhnout. „U Sdružení není jasná ani forma financování,“ dodal starosta.

Že rada návrh členství ve Sdružení odmítla patrně z osobních důvodů, se domnívá senátor a bývalý starosta Bystřice Josef Novotný. „Sdružení měst a obcí proti hazardu je moje iniciativa. Svaz měst a obcí podléhá vlivu velkých měst a politických stran a nikdy si nevydobyl roli, která mu náleží. Vstup Bystřice do něj je krok naprosto ojedinělý a nelogický, protože právě nyní z něj obce a města houfně vystupují a zakládají Sdružení malých sídel,“ sdělil Josef Novotný.

Podle něj Bystřice vystoupením ze Svazu v roce 1998 ušetřila asi dvě stě tisíc korun na poplatcích. Členství ve Sdružení měst a obcí proti hazardu je naopak bezplatné. „I přes to, že Bystřice být jeho členem nechce, posílám vedení města veškeré materiály. Ve většině měst našeho Sdružení se již odstranění nových technických hazardních her podařilo,“ doplnil Novotný.